18 Eylül 2019, 01:42:23
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 12 Dev Adam  (Okunma Sayısı 4904 defa)
o_guney
Administrator
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« : 10 Eylül 2006, 19:43:14 »

Merhaba sevgili Basketbol severler bilindiği gibi sitemizde Detroit Pistons ve Chicago Bulls takımlarının yazarlıgını yapıyorum.Sizler için 2006 DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASINDA 6.OLAN 12 DEV ADAMI'MIZI DEĞERLENDİRDİM!!!

12 KAHRAMAN ADAM

2006 Dünya Basketbol Şampiyonası öncesinde gerçekten bir çok sorun yaşadık.Şampiyonaya torpille girdik diye biliriz.Öncelikle Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur olayına deginmek istiyorum.Onlar gerçekten Türk Basketbol'unun son yıllarda yetistirdigi en büyük ve en yetenekli oyuncuları bunu kimse inkar etmiyor.Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'un son Şampiyonaya gelmemesi beni ve Türk halkını gerçekten cok üzdü.Çeşitli bahaneler bularak yok kılım döndü belim ağrıyor çok yorgunum diyerek gelmek istemediler.Bazı yazarlar onlara haksızlık yapmamamız gerektigini söyledi.Gerekçe olarak 1999'senesinden bu yana hizmet etmişler.Onları vatan haini ilan etmemek gerekirmiş.Tabiki vatan haini ilan etmicez ama gereken sözleride söylememiz gerekir.Hedo ve Memo bu zamana kadar geldide ne yaptılar?Bunu herkesin düsünmesi gerekir.Basketbol kağıt üzerinde oynanmaz.O zaman Abd her turnuvada şampiyon olurdu.Bu iki Nba yıldımız yorgunlarmış gelmek istemiyorlarmış Dırk Nowitzki'yi biraz kendilerine örnek alsınlar.Nba'de final serisi oynamasına rağmen hiç bir bahane bulmayıp Almanya Milli Basketbol takıma katıldı.Ayrıca bunuda akıllarından çıkarmasınlar Milli Takıma istedigi zaman gelir istedigi zaman gidemezler.Hedo 2010'da oynamak istedigini açıkladı.Gelme bizim sana ihtiyacamız yok bunuda bu turnuvada herkes gördü.Türk Basketbol'u sahipsiz kalmaz.Memo'nun röportajını okudum.Bir Muhabir ''Orada olmadıgından dolayı için gidiyormu?sorusuna''Hayır'' cevabı vermesi onun karakterini ortaya koyuyor.Sen nasıl bir duygulara sahipsin anlayamadım.Ben evde Tv basından maçları izlerken içim gidiyor.Sen Utah'a 50 Milyon dolara imza atarken ruhunuda satmışsın sana diyecek sözüm yok Memo.Bu olayada değinmek istedim.Çünkü çok yazıldı çizildi.Gelelim Turnuva'nın başlangıcına çalkantılı bir hazırlık döneminin ardından takıma bir çok genç isim katıldı.Ümit Milli takımından Ersan İlyasova,Cenk Akyol,Semih Erden,Hakan Demirel ve Ncaa'lerde forma giyen Engin Atsür gibi genç yetenekli isimler katılmıştı.Özellikle Hido'nun yoklugunu doldurması beklenen isim Ersan İlyasovaydı. 12 Dev Adam Litvanya,Yunanistan,Brezilya,Avusturalya ve Katarın oldugu C grubunda herkes bizim 4. olmamızı ve çapraz eşleşmedende D grubunda Amerika ile eşlesip evimize dönmemizi bekliyordu.Turnuvanın ilk maçı resmi maçlarda yenemedigimiz bir ekol olan Litvanyadı.Turnuvaya galibiyetle başlamak çok önemliydi.Maçtan önce basketbol otoriteleri bize hiç şans vermeyip Litvanya'nın rahat kazanacağını bekliyorlardı.Ama beklenen olmadı başabaş geçen bu mücadele sonrasında bir ilke imza atıp 76-74 ile kazanıp hem büyük bir süpriz hemde tarih yazmıştık.Takımın kendine olan güvenide artmıştı.Gerçekten Litvanya maçında kusursuza yakın bir performans ile oynamıstık.Özellikle rakibe yaptıgımız sert savunma bizi sonuca götürmüştü.Ama hersey simdi başlıyordu.Devamını getirmek gerekirdi rakibimiz ise Avusturalyaydı.Bu maçada Litvanya maçının tesadüf olmadıgını göstermek gerekirdi.Ersan İlyasova'nın muhteşem oyunu ile yine savunmamız ön plana çıkarak onlarıda 76-68 gibi bir skorla devirmiştik.Maçtan sonra Ersan İlyasovanın oynayacagı takım olan Mıllwakee Bucks Gm'i Ersan'ın önümüzdeki sezon kesinlikle takımda olacağını söylemisti.Ayrıca Büyük kaptan İbrahim Kerem Gönlüm Kaya Peker vs gibi oyuncularmızda iyi bir performans ortaya koymuştu.Bu maçıda kazanmayı başarmıştık.Artık gerek basın ve otoriteler bizede şans vermeye başlamıstı.Önümüzdeki rakip ise Brezilyaydı.Bu maçıda kazanıp 3'te 3 yapmak istiyorduk.Son saniyeye kadar çekisme içerisinde geçen maçı Barbosanın bitime 4 saniye kalan 2 kritik faul kaçırmasından sonra onlarıda 73-71 ile devirmeyi başarmıstık.Kimsenin şans vermedigi 12 Dev Adam tarih yazmaya başlamıştı.Hedefimiz grubumuzu 1.sırada bitirip iyi eşleşmeler ile madalya kazanmaktı.Önümüzdeki maç ise grubun güçsüz takımı olan Katar ileydi.Onlarıda zorlanmadan iyi bir oyunla 76-69 yenmiştik.Artık önümüzde grup 1.olmamız için tek engel Yunanistandı.Ama talihsiz bir şekilde takımda tek 3 numara olan Ersan İlyasova'nın sakatlıgı bütün moralleri bozmuştu.Onun yerine ise Nba takımlarında Atalanta Hawks tarafından seçilen bence ileride büyük bir yıldız olucak isim olan Cenk Akyol 5 başlamıstı.Karşımızdaki son Avrupa Şampiyonu olan bir takımdı.Maçta iyi oynamamıza karşın basit hatalar yaparak Serkan Erdoğanın 30 sayıları üstüne çıkmasına karşın maçı kaybetmistik.Önemli bir fırsatıda kaçırmıs olmuştuk.76-69 gibi bir skorla maçı kaybetmiştik.Maçın en kritik anı ise İbrahim Kutluay'ın bitime 1,30 kala içinden çıkan 3 sayılık atışı olmuştu.Grup maçları tamamlandığında kimsenin beklemedigi bir şekilde 2,olarak gruptan cıkmıştık.Çeyrek final oynamamız için önümüzde Slovenya engeli vardı.Ersan İlyasova'nın sakatlıgı devam ederken İbrahim Kutluay'ın ayak bileği Cenk'in eli Keremin dirsegi neredeyse her oyuncumuzda bir problem vardı.Rakip hafife alınmıyacak kadar güçlü ve kadrosunda bir çok Nba oyuncusu bulunduruyordu.Benim bekledigim gibi maç çok zorlu geçti Son ceyrege kadar 13/1 üçlük atan Milliler son çeyrekede geride girmişti.Özelikle bize en çok sorun cıkaran isim Udrıh'ti.Ama o dakikadan sonra 5/5 üçlük isabeti bularak savunmadada vidaları sıkarak maçı kazanmıştık.Artık 70 milyon insan 12 Dev Adamla gurur duyuyordu.Gercekten her biri canını dişine takarak oynamıştı.Ama önümüzdeki rakip turnuvanın fovorisi Olimpiyat Şampiyonu Dünya Basketbol Şampiyonası finali oynamış Arjantindi.Beklenen oldu gerçekten bizden çok üstün ve oyunun her alanında etkin rakibimiz karşısında yenilmekten kurtulamadık.83-58 gibi ağır bir skorla yenilmiştik.Madalya şansımızı kaçırsakta turnuvayı en iyi yerde bitirmek için önümüzde maçlar vardı.Klasman maçlarının ilki ilk maçımızda yendigimiz Litvanyaydı.Tesadüf olmadığını göstermek istiyorduk.Gerçekten turnuvadaki Arjantin maçını bir kenara bırakırsak hücüm anlamındaki en kötü oyunumuzu sergiledik.Ama yine savunmamız ile ayaktaydık.Maçın bitimine 4 saniye kalan Ender Arslan'ın mucizevi 3 sayılık basketi ile maçı uzatmaya götürmeyi başardık.Uzatmalarda daha iyi ve etkili oynayan Dev Adamlar maçıda 95-84 kazanmayı bildi.Bu maçın yıldızı tartışmasız Ermal Kurtoglu bunuda söylemek isterim.Songalıa denize döktü.Tesadüf olmadığınıda herkese kanıtladık.Turnuva'nın bizim açımızdan son maçı olan 5,6 maçında rakibimiz Parker'dan yoksun Fransaydı.Herkes kazanmamızı beklerken bu seferde tersi oldu.Fransaya bariz hakem hataları ile 64-56 ile yenildik ve turnuvayı 6.sırada tamamlayarak bence büyük bir basarıya imza attık.Kimse bizden böyle bir derece beklemiyordu.Bu bizim açımızdan gurur verici bir gelişmeydi 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası evimizde olucak ben burada Şampiyon olmamızı bekliyorum.Bize bu gururu ve sevinci yasatan 12 KAHRAMAN ADAMI alkışlıyor ve onlarla gurur duyuyorum.Şimde Şampiyona sonrası 12 Kahraman Adamımızı birer birer degerlendirelim.

ENDER ARSLAN:Turnuva boyunca takımın en krtik sayılarına imza attı.Litvanya maçında attıgı 3 sayılık basket ile bütün kötü izlenimlerini sildirdi.Elinden geldegi kadarıyla katkıda bulunmaya çalıştı.Teşekkürler Ender Arslan...

ENGİN ATSÜR:Coach Tanjevic ilk 2 maç hiç süre vermemesine karşın kendini hazır tuttugunu gösterdi.Brezilya maçı ile kendini ispatladı.Çok faydalı isler yaptı.İlerideki Guard sorunumuz ortadan kalktı.İlk kez milli formayı giymesine karşın çok rahattı.İleride çok iyi şeyler bekliyorumTeşekkürler Engin Atsür...

HAKAN DEMİREL:Ümit Milli takımından gelmesine karşın kendisini beklemedigi bir şekilde ilk 5'de yer buldu.Tanjevic onu genellikle ilk çeyrekten sonra oynatmadı.Oynadığı dakikalarda katkısı oldu oda ileride çok iyi işler yapacaktır.Teşekkurler Hakan Demirel...

İBRAHİM KUTLUAY:Büyük kaptan bu başarıda en büyük pay sahibi olan isim takıma benchten oyuna girerek katkıda bulundu.Takıma abilik yaptı gerek saha içinde gerek saha dışında takımı bir arada tutan büyük bir lider.İgneyle sahaya çıkıp takımı yalnız bırakmadı.Fazla söze gerek yok Teşekkürler KAPTAN...

SERKAN ERDOĞAN:İlk 2 maç kötü oynadıktan sonra kendini toparlayıp takımın en skorer oyuncusu olup kritik anlarda sorumluluk aldı.Aldığı görevi en iyi şekilde ve başarıyla yaptı.Bu başarıda onunda katkısı çok büyük Teşekkürler Serkan Erdoğan...

CENK AKYOL:Türk Basketbolunun ilerideki yıldızı olması beklenen Cenk Katar maçından sonra kendini buldu.Takıma dışardan içerden katkı yapmayı başardı.Gelecek sene Nba'de olmasını bekliyorum Teşekkürler Cenk Akyol...

ERSAN İLYASOVA:Türk Basketbolu yeni bir yıldız kazandı.Ümitler Şampiyonasında Mvp olarak ne kadar kaliteli olduğunu kanıtladı.Hidayet'ten daha iyi bir potansiyle sahip çok önemli katkılar yapıp oyunun her alanına katkıda bulundu.Kaan Kural onu her nekadar.AK benzetsede ben onu Dırk Nowitzkiye benzetiyorum.Gelecek sezon Nba'de başarılar Teşekkürler Ersan İlyasova...

SEMİH ERDEN:Turnuva boyunca pek fazla şans bulamadı.Buldugu dakikalarda elinden geleni yaptı.İleride çok iyi bir uzun olmasını bekliyorum.Teşekkürler Semih Erden...

KAYA PEKER:Gerektiginde savunmada gerektiginde hücümda çok önemli işler yaptı.Gerçekten çok faydalı oldu önümüzdeki sezon Serkanla beraber Tau'da forma giyecek umarım başarılı olur Teşekkürker Kaya Peker...

KEREM GÖNLÜM:Olağan üstü bir turnuva geçirdi beklentilerin çok çok üstünde bir performans sergiledi.Hırsıyla takımı ateşledi.Özellikle ribandlarda çok etkiliydi.Teşekkürler Kerem Gönlüm...

ERMAL KURTOGLU:Savaşan adam takımın skor yükünü çekti bize Litvanya maçını kazandırdı.Parmağında kopuk olmasına rağmen hiç bişiden kaçmayarak oynadı.Bazıları örn alsın.Teşekkürler Ermal Kurtoğlu...

FATİH SOLAK:Mutombo Fatih içeriyi karartdı vurdugu bloklar jenerik niteligindeydi.Savunmada çok iyidi.Teşekkürler Fatih Solak...

BOGDAN TANJEVİC VE EKİBİ:Gerçekten en büyük alkışı alıcak isim.Takımı kurarken herkes ona çok yüklendi.Ama o işini yaptı sonucu hepimiz gördük.Süreleri cok iyi ayarladı sana ve emeği geçen herkese çok çok Teşekkürler Bogdan Tanjevic...

Evet beklenenin tersine çok iyi bir turnuva geçirerek Japonja'da 6.olarak döndük.Kimse 12 Dev Adamdan böyle bir başarı beklemiyordu.Gençler çok iyi bir is çıkararak bize önümüzdeki Şampiyonalar için ümitlendirdi.2010 Dünya Basketbol Şampiyonası evimizde ben evimizde zirve yapıp Şampiyon olmamızı bekliyorum.TÜRK BASKETBOLU SAHİPSİZ KALMAZ!!!

Saygılarımla:Şevket Topaloğlu

“Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur.”
John Ruskin

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.106 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22