24 Mayıs 2018, 11:16:50
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 2014 YILI BÖLÜM HEDEFLERİ  (Okunma Sayısı 23642 defa)
sanatkarca
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 24 Ocak 2014, 14:14:48 »

2014 yılı bölüm hedeflerini belirleyen arkadaşlar hedeflerini paylaşabilirler mi?

AlperenT
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

143
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2014, 12:22:46 »

Syn.sanatkarca,
2014 hedefleri için kurum içinde yapılacaklar varsa onları da dahil edebilirsiniz.örnek olarak röntgene panoramik cihazı,sterilizasyon birimine barkod cihazı,asansör içirisine braille alfabesi,hastaneniniz uygun köşesine kütüphane köşesi,tuvalete askılık,personel koltuklardan rahatsız ise koltuk alımı vs gibi şeyler.Ayrıca;
-İndikatörlerden yola çıkarak ör:düşme riskine bir hedef koyarak yıl sonunda o hedefi gerçekleştirmek
-Kesici delici alet yaralanmasını %1 altında tutmak gibi ( önceki yıl hesaplanıp ona göre yol çizilir) hedef koyabilirsiniz,
-Adsmlerde fissür oranı hedef koyulabilir,
-Protez laboratuvarında RPT oranı,
-Polikliniklerde cihaz alımları hedef konulabilir,
-Eğer yoksa kurum içinde merdiven kenarlarına tutamaç yaptırmak 2 taraflı,
-Hastane girişinde engellilere yönelik düzenleme girişimler hedef olabilir,
-Atık yönetiminde klima olabilir,
-Sterilizasyona barkod yoksa tarih basan cihaz hedef gösterebilir,
-Eğitimlerin yıl içerisinde %100 ünün verilmesi,
-Kuruma yeni atanan personelin oryantasyon eğitimlerinin eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi ve zamanında olması,
-Acil durum sesli ve ışıklı uyarı sistemi yapılması,
-Bekleme alanlarında klima alınması,
-Röntgen ayakta bekleme sürelerinin 10 dk nın altında tutulması,
-Röntgen birimi tekrar çekim oranının %1 in altında tutmak gibi,
-Çalışan sağlığı ve güvenliğini korumak adına personelin ör %60 ına sağlık taraması yaptırmak,
-Hasta memnuniyetini  % x in üstünde tutmak
-Çalışan memnuniyetini % X'in altına düşürmemek
-Atık deposunu büyütmek,
-Eğer bertarafı sağlanmıyorsa atıkların bertarafını sağlamak.
Bunlar gibi hedefler konulabilir
Kolay gelsin

İdari birimde çalışıyorsanız arkanıza 2 kez bakın!
sanatkarca
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2014, 12:50:20 »

standartlarda ve yönetmeliklerde belirlenmiş kriterleri zaten yapmak zorunda olduğumuz için hedef olarak belirleyemiyoruz ayrıca indikatörlerle takip ettiklerimiz içinde hedef belirleyemiyoruz çünkü onlar içinde her yıl indikatör hedefi belirlenmektedir.

Örneğin; düşme riski ve Kesici delici alet yaralanması indikatör takibi yapıldığından hedefi zaten indikatör için belirlenecek kalite hedefi olarak kabul görmez.

Yine; engellilere yönelik düzenlemeleri hedef olarak almak doğru değil çünkü engelliler için temel ulaşılabilirlik rehberi doğrultusunda bunları zaten yapmak zorundayız.

Sağlık taraması yine mutlaka yaptırılmalı standartlarda ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda. Örneğin riskli bir birimde ya da herhangi bir birimde çalışanların işte %... kadarına yaptırmak diye bir hedef olamaz çünkü siz orada çalışanların taramalarını % 100 yapmak zorundasınız zaten
AlperenT
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

143
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2014, 13:05:46 »

Smiley siz öyle yapın.saygılar

_burakk_
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2014, 14:01:06 »

Öncelikle formda yer alan konı ile ilgili linke bskmsnız yararlı olacaktır.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linkleri görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Konuya katkı sağlamak adına birkaç  datay ilave edeyim.
Kalite hedefler ölçülebilmeli, resmi statüde olmalı,anlaşılablir,uygulanabilir ve ulaşılabilir olmalıdır.

Kalite hedefleri ölçülebilir olmalı ve kalite politikası ile tutarlı olmalıdır.

İşletmede yer alan tüm bölümler, kendi bölümleri ile ilgili kalite hedefleri belirlemeli ve bir yıl boyunca bu belirlenen hedeflere ulaşabilmek için gerekli askiyonları icra etmelidirler.

Kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kesin, doğru, hassas ve açık sonuçlar verecek metotları kullanmak gerekir.

Bu bilgileri paylaştıktan sonra:
Polikliniklerde cihaz alımları hedef konulabilir,
-Eğer yoksa kurum içinde merdiven kenarlarına tutamaç yaptırmak 2 taraflı,
_Sterilizasyona barkod yoksa tarih basan cihaz hedef gösterebilir,

Bunların hiçbir hedef olarak yazılmamalı,çünkü burda  hedeflere yönelik bir tesbit.ya da ölçüm olacak durum yok.Satınalma ,yönetim ve  ekonomik şartlara bağlı.

_Eğitimlerin yıl içerisinde %100 ünün verilmesi.Eğitim konusunda şöyle bir düzenleme yapmak mümkün ; 2014 yılı içsersinde  değişik konularda 120 eğitim yapmak.

__Hasta memnuniyetini  % x in üstünde tutmak
-Çalışan memnuniyetini % X'in altına düşürmemek
Bunlar hedef olabilir.hem klinikler.hem poliklinik acil ve yönetim oalarak yazılabilir
.
_burakk_
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2014, 14:15:36 »

Eğer yoksa kurum içinde merdiven kenarlarına tutamaç yaptırmak 2 taraflı,
--Acil durum sesli ve ışıklı uyarı sistemi yapılması,
-Röntgen ayakta bekleme sürelerinin 10 dk nın altında tutulması,
--Atık deposunu büyütmek,
-Eğer bertarafı sağlanmıyorsa atıkların bertarafını sağlamak.
Bu hedeflerinde daha ölçülebilir hale getirilmeleri, ve gözden  geçirilmeleri gerekir.
sanatkarca
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2014, 14:17:55 »

Smiley siz öyle yapın.saygılar

ben size bana göre doğru olanı yazdım bu şekilde cevap vermenize gerek yok çünkü ölçemediğiniz şeyler hiçbir zaman kabul görmez. Sayısal verilerle ölçülebilir hedefler belirlenmelidir.
sanatkarca
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2014, 14:22:11 »

Burak bey slm kalitede 5 yıldır kyd olarak çalışıyorum, bugüne kadar edindiğim bilgiler ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum standartlarda yer alan herşeyi zaten yapmak zorunda olduğumuz için hedef olarak alamıyoruz. Mesela yazdığınız

--Acil durum sesli ve ışıklı uyarı sistemi yapılması,
gibi... Bunlar zaten SHKS de var olan istenen standartlar dolayısıyla hedef olarak olmuyorlar
AlperenT
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

143
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : 28 Ocak 2014, 14:53:16 »

Açıkçası ben detaya inmenin faydalı olacağını düşünmemiştim.
Çünkü hedefler konusunda konuşacak cok mevzu var.Kaldı ki hedefler açık ve nettir verdiğim örneklerdeki gibi.
Şimdi başlayalım o zaman;
-'Eğitimlerde sayı belirtmenize gerek yok.Zaten bu eğitimler onaylanıyor başhekim tarafından ve hem sisteme giriliyor hemde  takibi yapılıyor.Yani siz 2014 yılı için örneğin 90 tane eğitim belirlemişsinizdir bunu hedeflere 90 tane eğitim vermek demeye gerek kalmıyor.Zaten gelen denetçi de 90 eğitime bakmaz.seçer arasından birini bakar yada şu kişi şu eğitimi aldı mı der.Anlatmak istediğim eğitim sayısı plan da da bellidir sizin tutanaklarınızda da bellidir.
-Ben öneri olarak söylediğim şeyleri birisinin doğrulamasını hoş bulmuyorum.Tavsiye öneri olabilir.Genel bir hedef yazdığımı herkes anlamıştır diye düşünüyorum.Kaldı ki;
Kalite biriminin %90 ı paradır.Hedeflere yönelik bir tespit var o da şudur,eğer bir diş hastanesinde protez laboratuvarının filtreli havalandırma sistemi yok ise bu bir tespittir.Ve bu  hedef olarak koyulabilir(para).
-Tıbbi atık yönetmeliğinin 18.maddesinden itibaren okursanız klima konusunda hedefin neden koyulduğu göreceğinizi düşünüyorum(para)
-Şu an nadir hastanelerde bulunan barkod cihazı eğer ekonomik durumu yerindeyse hastanesine barkod cihazı kurdurabilir.Bu sayede enfeksiyon birimi daha işlevsel ve hata oranı düşük olacaktır(para).
-Gelelim engelliler için hedef yazılamaz konusuna,00 01 01 38 00 kodu engellilere yönelik düzenleme yapılmalıdır diyor ve devam ediyor diyor ki''Engelli kişiler için çıkış rampaları ve tutunma barları bulunmalıdır.'' diyor(para)

Daha ineceğim detay çok ancak,gerçekten anlamak isteyen arkadaşlar olduğunu düşüyorum.bu konuda iyi niyetliyim.Allah kolaylık versin cümlemize.kolay gelsin

AlperenT
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

143
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : 28 Ocak 2014, 15:10:31 »

Sayın sanatkarca; sizin düşüncenize karşı çıkmadım sadece siz öyle yapın dedim ve gülücük koydum Smiley kırdıysam kusura bakmayın.

_burakk_
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2014, 16:04:50 »

Yazdıklarm  benim penceremfen böyle.Yoksa gereksiz bir tartışma olsun diye yazmıyoruz.Sizni doğrularınız   
 böyle ise ona da saygı duyulur.

Burda amacımız doğruları bulmak ,paylaşmak,sonuçta bir paylaım formu.Herkes okur kendine göre doğru bulduklarını alır,gerektiği zamanda teşekkürlerini sunar.
ardıl
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : 30 Ocak 2014, 16:33:08 »

herkese selamlar.Ben bu konuya şöyle dahil olmak istiyorum ben sanatkarcanın dediği hedeflerle ilgili yoruma katılıyorum. hedeflerin mutlaka ölçülebilir sayısal değeri olması gerekiyor.Hks p okulundada öyle söylenmişti eğitimlerde ayrıca gelen değerlendirmeciler bizim tüm hedeflerde özellikle bunlara dikkat ettiler .Bizim geçen sene yaptığımız bir iki hedefi ekliyecem bakıp değerlendirme yapabilirmisiniz?
Bölüm:Enfeksiyon kontrol
Hedef:EL HİJYENİ GÖZLEM RAPORUNDA UYUM ORANINI %80 DÜZEYİNE ÇIKARMAK
Süre:1 yıl
Analiz periyodu:3 aylık
Kaynak:El hijyeni gözlem kayıtları
bölüm:ATIK Yönetimi
Hedef:2012 YILINDA 72 TON  OLAN TIBBİ ATIĞIMIZI 60 TONA DÜŞÜRMEK   
Sorumlu :BÖLÜM KALİTE SORUMLUSU   
Kaynak:AYLIK TOPLANAN TIBBİ ATIK KİLO BELGESİ

Süre:1 YIL   
Analiz periyodu:3 AYLIK
sanatkarca
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : 30 Ocak 2014, 17:10:14 »

slm ardıl yazdıkların aynen benim söylediklerim gibi fakat küçük bi ayrıntı var mesela ataık miktarını düşürmeyi hedeflediğimizde bu hedefe ulaşmak için izleyeceğimiz yol yani stratejimizde olmalı onunla ilgili bişey göremedim mesela atık miktarını düşürmek için eğitim verebilirsiniz ya da biz bu yıl ilk kez başladık bu uygulamaya birimlerde atık personeli tarafından atıklar tartılarak kayıt altına alınıyor ve tartıldıktan sonra atık deposuna gidiyor bu uygulama da atık miktarını azaltır buldukları haltı tıbbi atığa atmazlar kısaca hedef eylem planında hedefe ulaşmak için stratejilerini yazmalısın bence
ardıl
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2014, 09:56:47 »

günaydın sanatkarca Öncelikle fikir beyan ettiğiniz için teşekkür ederim.Aslında dediklerinizin hepsini yapıyoruz ama strateji olarak yazmıyoruz.Ozaman plana öyle bir bölümde ekleriz bu sene daha iyi olur .Biz kalite kitabındaki tüm bölümlere bir hedef oluşturuyoruz Ayrıca klinikler içinde cerrahi ve dahili diye ayırdık Çünkü hedef belirlemeyi pek sevmiyorlar:)Dahili klinikler ortak hedef belirlediler CErrahi kliniklerde ortak hedef belirlediler.Tabi ayrıcca başka hedef belirlemek isteyeninde hedefini ekliyoruz.Hedef kartlarımız var aylık sonuçları yazıyor sorumlular 3 aylık analizleri biz kontrol edip imzalıyoruz uymayan hedefler için DÖF başlatıyoruz.Bunun dışında önereceğiniz başka bişey olursa lütfen yazarmısınız.Tşkler..
jasmine6
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #14 : 20 Temmuz 2016, 15:52:18 »

Merhabalar , Kalite Departmanında  yeniyim ancak hedeflerle ilgilenmeye çalışıyorum.
Yazdıklarınızdan bende birşeyler çıkarmaya , anlamaya çalıştım. Smiley Yardımlarınıza ihtiyacım olacak.
Teşekkürler...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.094 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22