21 Ağustos 2014, 10:08:23
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İLAÇ LİSTELERİ  (Okunma Sayısı 8377 defa)
aykutaykut1903
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« : 02 Ağustos 2011, 06:54:50 »

Sponsor Reklamlar

Arkadaşlar hangi birimlere hangi ilaç listelerini verdiniz?
örneğin; biz kliniklere yüksek riskli ilaç bulundurma zorunluluğunu kaldırmak istiyoruz. çünkü çok fazla kullanılmıyor. siz bu konuda ne yapıyorsunuz? bilgi verirseniz sewirimi.
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2011, 09:43:19 Gönderen: sanatkarca » Logged

feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2011, 16:49:28 »

Şimdi kliniklerinizde hangi ilaçlar bulunuyor, bu ilaçların hangileri yüksek riskli siz bunları biliyormusunuz? Veya personeliniz bunu biliyormu?

İlaç güvenliği en çok ihmal edilen çalışmadır. Oysaki ilaç hataları çok yüksektir. Bu ilaç hatalarının bazıları öldürücü olabilmektedir. Sizin kliniğinde bir ilaç hatası oldu, yüksek riskli ilaç hatalı olarak uygulandı vb. bir şey oldu. Ben bilirkişi olarak gelsem böyle bir listeniz var mı, bölüm personeline tebliğ edilmiş mi ve ulaşılabilir bir yerde mi? Bunlara bakarım.

SAğlık sektörü risklerler dolu bir sektörtür. Bu risklerin olma olasılığı az olabilir, ama olduğuz aman öldürücü etkisi çoktur..O yüzden dikkatli olmak lazım, bazen gereksiz dediğiniz bir döküman sizi bir çok dertten kurtarabilir.
Ben tecrübelerime dayanarak her kliniğinizde;

yüksek riskli ilaçlar listesi
okunuşu ve yazılışı benzer ilaçalr listesi
benzer ambalajlı ilaç listesi
buzdolabında saklanması gereken ilaçlar listesi
ışıktan korunması gereken ilaçlar listesi
Pediatrik ilaçlar listesi bulunması gerektiğini düşünüyorum. Sadece bulunması yetmez konu ile ilgili olarak bir eğitim verilmesi gerekir. Ayrıca bu  ilaç listesinin bir eczacı ve/veya hastane farmokovijilans sorumlu doktorunun hazırlaması gerekir diye düşünüyorum.
aykutaykut1903
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2011, 06:36:44 »

öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Kliniklerdeki ilaçlarımızın hangileri yüksek riskli bunu biz ve çalışan personelimiz tabii ki biliyor.
Sorun şu ki; kliniklerde bulunan yüksek riskli mevcut ilaçların çoğu kullanılmıyor ve miadı yaklaştığı zaman değiştirme konusunda problem yaşıyoruz.
1 senelik bir istatistik yaptık ve kullanım oranı az, ilaç hatası riski yüksek olduğu için kliniklerden çekip bu ihtiyaçlarını acil.den karşılayabilirler mi diye araştırma yapıyordum.
Son kararımız her klinik için branşa özgü yüksek riskli ilaçları belirleyip ilaç çeşitliliğini minimumda tutmak ve gereksiz iadeleri önlemek.
Sorum biraz yanlış olmuş, liste bulunmalı ama ilaç temini konusunda sıkıntı oluyordu.

Listelerimiz mevcut ve eczacımız tarafından hazırlandı, 3 ayda bir de gözden geçiriyoruz.

Tekrar teşekkürler...
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2011, 06:46:45 »

eğer katlara ilaç dağılımını günlük olarak  yaparsanız biraz sorunu  azaltabilirsiniz
ayse_gul80
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2011, 09:42:21 »

Arkadaşlar sağlık müdürlüğü akılcı ilaçla ilgili yaptıklarımızı rapor halinde sunmamızı istiyor.sizede böyle bi talep geldimi naptınız.biz ekip kurduk ve afiş astık onun dışında başka bişey yapmadık henüz..??
ayse_gul80
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2011, 09:45:03 »

biz sadece hasta üstüne günlük ilaç alıyoruz. katlarda ilaç stoğumuz yok.yanlızca crash kartlardaki ilaçlarımız var.İlaç stoğu sadece yoğun bakımlşarda var onlarda 15 günde kontrol edilip form üzerine işleniyor.
aykutaykut1903
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2011, 12:17:26 »

Arkadaşlar kusura bakmayın bi noktayı atlamışım; bu yüksek riskli ilaçlar acil arabalarında olan ilaçlar, bizde de ilaç dağıtımı günlük olarak yapılıyor.
Eksik bilgi vermişim yoğunluktan, yazdığımı tekrar okumadan göndermiştim.

peki yeşil-kırmızı reçeteli ilaçlarınızı da mı kliniklerde stoklamıyorsunuz?
ayse_gul80
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2011, 12:38:20 »

narkotik ilaçlarımız stoklu ama minimum seviyede 5 er tane var hepsinden Smiley
nrcn-cyhn
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

nk369@hotmail.com
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2011, 07:28:52 »

Bende ekip kurdum ama afiş broşür gibi herhangi bişey hazırlamadım çünkü bu yazılı ve görsel afişleri sağlık müdürlükleri dağıtacak diye biliyorum.

Ölçülemeyen değer iyileştirilemez...
_burakk_
Onursal üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2011, 08:38:18 »

Sağlık Müd.Akılcı ilaç kullanımı çerçevesinde istenilen Duyuru Teşhir Ünitelerinin yapılıp yapılamadığını soruyor.Daha önce bunları müdürlük alacak denmişti, şimdi her hastane kendi temin edecekmiş.
 Afiş konusunda  bakanlıktan konuyla ilgili bir şey gelmedi.

İnsanların umudunu kırma.. Belki de sahip olduğu tek şey odur.
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2011, 17:58:58 »

İLAÇ LİSTELERİ VE TÜM İLAÇLARLA İLGİKLİ DÖKÜMANTASYONU BURAYA TOPLUYORUM
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.606 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 NBA - omerguney.com