15 Ocak 2021, 20:55:46
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bu yıl “mutlaka izlememiz gereken”10 film  (Okunma Sayısı 65525 defa)
o_guney
Administrator
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 858Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« : 27 Ocak 2009, 19:02:01 »

   Bu yıl birbirinden heyecan verici filmler arka arkaya vizyona giriyor. Bazılarının çekimi hâlâ sürüyor, bazıları festival festival dolaşıyor, bazıları ise yakında Türkiye’de de vizyona girecek.
Peki “mutlaka izlememiz gereken” filmler hangileri? Sinema yazarları ve eleştirmenlerine kaçırılmayacak filmleri sorduk. Listede yabancı filmler ağırlıkta. Aralarında bağımsız yapımlar da, büyük stüdyoların yüksek bütçeli mahsulleri de var. Türk sineması da 3 filmle temsil ediliyor.

1) BENJAMIN BUTTON’IN TUHAF HİKAYESİ - 
Oscar’da 13 adaylığı olan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, jüri üyelerinin daha adını duyar duymaz merak etmeye başladıkları bir film. Film, F. Scott Fitzgerald’ın bir hikayesinden uyarlandı. Benjamin Button, I. Dünya Savaşı sırasında yaşlı bir adam olarak doğar. Annesi doğumda ölür. Babası, çocuğun 80 yaşındaki görüntüsü karşısında dehşete kapılıp onu bir huzurevinin kapısına bırakır. Çevresindeki herkes yaşlanırken, Benjamin Button gençleşmeye başlar.
 
2) KISKANMAK - 
Zeki Demirkubuz’un son filminin çekimleri devam ediyor. Nahit Sırrı Örik’in romanından uyarlanan film, 1930’ların Zonguldak’ında geçiyor. Güzel bir kadınla çirkin Seniha’nın mücadelesi anlatılıyor. Yönetmen filmini “Çirkin olmanın nasıl bir şey olduğu üzerine çok kafa patlattım” diye özetliyor. Jüri üyelerinden Mevlüt Tezel “İnsan psikolojisinin dehlizlerinde kaybolmamıza yol açacak. Berrak Tüzünataç’ın vereceği oyunculuk sınavını da merak ediyorum” diyor.

3) SLUMDOG MILLIONAIRE - 
27 Şubat’ta gösterime girecek film, 26 ödül topladı. 10 dalda da Oscar adayı. Jamal Malik, Mumbai’nin gecekondularında yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında çok başarılı olunca, hile yaptı diye tutuklanır. Oysa her bildiği sorunun cevabı hayatıyla ilişkilidir.

4) PUBLIC ENEMIES - 
Bryan Burrough’un “Halk Düşmanları” adlı kitabından uyarlandı. Amerika’da 1930’larda FBI ajanı Melvin Purvis’in ünlü suçlular John Dillinger, Baby Face Nelson ve Pretty Boy Floyd’u cezaevine tıkma çabası anlatılıyor. Yönetmen bu türün ustası Michael Mann. Gangster filmlerini özleyenlere göre

5) GÖLGESİZLER - 
27 Şubat’ta vizyona girecek film, Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler kitabından uyarlandı. Filmin hangi yılda geçtiği de, köyün neresi olduğu da belli değil. Köyde yaşayanlar arasında bazıları kaybolur, sanki buharlaşırlar. Köyün eski berberi Cıngıl Nuri yıllar önce kaybolmuştur. İstanbul’dan gelen yeni berber, dükkânı kiralayıp işletir. Muhtar, tuhaf kayıplarla uğraşır.

6) INGLOURIOUS BASTARDS - 
Quentin Tarantino son filmi İkinci Dünya Savaşı’nda geçiyor. Ailesinin Nazi Albay Hans Landa tarafından katledilmesine tanıklık eden Shoshanna Dreyfus, Paris’e kaçar. Orada sinema salonu işletir. Avrupa’nın başka bir köşesinde de Teğmen Aldo Raine, düşmana misilleme yapmak için bir grup kurar... Film ilk kez mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gösterilecek.

7) WATCHMEN - 
6 Mart’ta vizyona girecek film, Alan Moore ile Dave Gibbons’un Hugo ödüllü çizgi roman serisinden uyarlandı. Watchmen; 1985’te ABD ve SSCB arasında yaşandığı varsayılan, süper kahramanların çarpıştığı savaşı anlatıyor. Jüri üyesi Nil Kural “En iyi grafik romanlardan biri olan Watchmen’in sinema uyarlanması, başından beri takip ettiğimiz çok iddialı bir proje” diyor.

Cool BEŞİR’LE VALS - 
Film Altın Küre’de Yabancı Dildeki En İyi Film Ödülü’nü aldı. 6 Şubat’ta vizyona girecek. Bu animasyon, otobiyografik bir çalışma: Yönetmen Ari Folman barda arkadaşıyla sohbet etmektedir. Arkadaşı, Ari’ye durmadan gördüğü bir kabustan bahseder: 26 vahşi köpekten kaçmaktadır. Bu kabusun iki adamın da Lübnan Savaşı’nda yaşadıklarıyla ilgisi olduğu kanısına varırlar. Ari, hayatının o dönemiyle ilgili pek bir şey hatırlamadığını fark eder.

9) MILK - 
1978’de suikastta öldürülen Amerikalı ilk gay politikacı Harvey Milk’i anlatan film Oscar’ın da favorilerinden. Jüri üyelerimizden Mevlüt Tezel, “Yurtdışındaki meslektaşlarımız Sean Penn’ın oyununu çok övüyor. Film, hem bu nedenle hem de ülkemizdeki eşcinsellerin sorunlarının da gündeme gelmesine vesile olacağına inandığım öyküsüyle öne çıkıyor” diyor.

10) MOMMO - 
Konya’da Çavuş Köyü’nde geçen Mommo, Atalay Taşdiken’in ilk filmi. 5-15 Şubat’taki Berlin Film Festivali Genç Kuşak Yarışması’na seçildi. Oyuncular bölgeden seçildi. Hasan Dede, Ahmet ve Ayşe isimli iki torunuyla yaşar. Çocuklar her gece damda konuşarak uyur. Hayallerinde adının Almanya olduğunu öğrendikleri yere giderler. Bahçedeki salıncaksa korktukları Mommo adlı hayali yaratıktan saklandıkları sığınaktır.

Hürriyet Sinema
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2009, 19:07:16 Gönderen: o_guney » Logged

“Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur.”
John Ruskin

Logged
Baldassare
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 489Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2009, 14:09:11 »

Teşekkürler...Smiley
Logged
DR.HANIBAL
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 27Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2009, 12:22:51 »

Smiley
Logged

Kaplumbağaya dikkat et ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerliyor
emine kılıç
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2009, 14:12:28 »

Milyoner i tavsiye ederim Smiley
Logged
adilkoybasi
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2011, 23:11:35 »

TEŞEKKÜRLER
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.118 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22