23 Nisan 2018, 05:07:36
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Mühendislik nedir?  (Okunma Sayısı 47035 defa)
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« : 11 Temmuz 2006, 19:12:39 »

Mühendislik nedir?

Mühendislik bilim ve matematiksel prensipleri, tecrübe, karar ve ortak fikirleri kullanarak insana faydalı ürünler ortaya koyma sanatıdır. Mühendisler, köprüler, tıbbi teçhizatlar, zehirli atıkları temizleme yolları ve toplu taşıma sistemleri tasarlar. Bir başka deyişle mühendislik, belirli bir ihtiyacı karşılamak için gerekli teknik ürün ve sistemi üretme sürecidir.
Mühendislikte çeşitli seçenekler mevcuttur. Mesela araştırma, tasarım, analiz etme, geliştirme, test etme ve pazarlama gibi. Eğer yeni şeyler keşfetmeye ilgi duyuyorsanız, kariyer olarak araştırma mühendisliğini düşünebilirsiniz. Hayal gücü ve yaratıcılığa sahip iseniz, tasarım mühendisliği size daha uygundur. Analitik mühendislikteki çalışmalar çoğunlukla matematik ve fen derslerine benzer. Laboratuar çalışmalarını ve deney yapmayı seviyorsanız geliştirme mühendisliğini tercih edebilirsiniz. En önemli beş alan: Kimya, inşaat, elektrik, endüstri ve makine mühendislikleridir. Ayrıca başka branşlar da mevcuttur. Uzay, okyanus, nükleer, biyomedikal ve çevre mühendislikleri gibi.

« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2006, 13:05:30 Gönderen: barkın » Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali

Logged
gunsak
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 78


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2006, 03:06:43 »

Selam Arkadaşım

Çok güzel bir çalışma seni tebrik ediyorum. Ayrıca görüğüm kadarı ile sen ve benden başka kimse yok (Sanırım yazma cesaretleri yok) bu forumda.
Oysa gercekten güzel tasarlanmış ve içeriği olan bir site. Oysa bu bilgilerden faydalanan arkadaşlar, sitenin gelişiminede ellerindeki bilgilerle katkıda bulunsalar, çok daha paylaşımlı ve içerikli bir site haline gelir.
Neyse umarım o da olur.


Logged
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2006, 13:54:04 »

çok Teşekkür ederim. Gerçekten bende sana tüm samimiyetimle katılıyorum.
Ve üye olan arkadaşların neden bir cümlede olsa birşey yazmadıklarını anlamak mumkun değil! en azından yazılanlar ile ilgili bir yorum yapmaları bile varlıklarını hissettirecek ve şimdilik yazı yazmaya, bilgi paylaşmaya calısan sen ve beni  pozitif yonde teşvik edecektir ama maalesef bole bir gelişme yok! olmaması da insanın şevkini kırıyor.
neyse biraz daha beklemek ve site içeriğini genişletmeye insanların daha çok bu siteye bakmaları için sebepler oluşturmaya şimdilik devam edelim.
ancak umarım bazı duyarlı üyelerde bizlere destek cıkarlar...
Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
maki
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 4


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2006, 16:30:51 »

Çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.Başarılarınızın devamını dilerim
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2006, 16:36:00 Gönderen: barkın » Logged
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2006, 16:35:09 »

Beğendiginiz için teşekkür ederim.
Umarım hep beraber daha iyi şeyler yapabiliriz...

saygılarımla...
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2006, 10:07:08 Gönderen: barkın » Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2006, 15:26:59 »

Mühendislerin yönetici olmasının nedeni iki yönlüdür. Her şeyden önce,mühendislerin bir çok özelliği, yöneticilik açısından değerlidir. Mühendisler analitiktir, sorunlara nicel yaklaşır, genellikle çok çalışır ve nesneleri 'onarma ' yeteneklerine güvenirler.

İngilizcedeki 'engineer' (mühendis) sözcüğünün kökeni icat etmede yaratıcı kişi anlamına gelen Latince 'ingeniatorem' sözcüğüdür.

Mühendislik: Maddenin özellikleri ve doğadaki enerji kaynaklarının yapılarda, makinelerde ve ürünlerde insan faydalı kılınması ile ilgili bilim (Webster's Third New International Dictionary, Springfield, MA:Merriam -Webster Inc., 1981)

Matematik, mühendisi teknisyenden ayıran düşünsel alet çantasıdır.

Mühendisler matematiği takdir edebilir ve hatta onunla çalışmaktan büyük zevk alabilirler. Ama
mühendisler için matematiğin asıl değeri, kendilerine sağladığı güçtür; yoksa onun doğasındaki güzellik değil.

Genç mühendislerin çoğu, iş dünyasının kısıtlayıcılığına karşı bir nefret duyduklarını söylerler; ama bu nefreti gerçekten duyan kişiler bile sonunda kendilerini, kariyerleri boyunca yapabilecekleri şeylerle kısıtlanmış bulurlar.

Büyük bir kuruluşta hayat, zorunlu olarak bürokrasi içerir ve bu bürokrasi de, zaman zaman tekdüzeliğe,
işlerin rutinleşmesine ve yaratıcı insanların hayal kırıklığına uğramasına yol açar.

Büyük şirketlerdeki mühendisler, karar alma süreçlerinden öylesine uzak tutulabilirler ki bu yüzden, kaynağı sorgulamaksızın emirlere itaat etmek zorunda kalabilirler

Mühendis, büyük bir kuruluşta çalışan bir görevli olarak, problemi tamamen kendi üstleri taraafından tanımlandığı biçimde çözerse işini kaybetmez. Ama bu sırada problemi daha başarılı şekilde çözme fırsatını da kaçırabilir.

Mühendisler işletme deneyimi kazandıklarında, genellikle diğer çalışanlar için problem tanımlayan kişiler konumuna getirilirler. Bu konum, durumları teşhis edebilme yeteneğini ve genel bir sorunu özel sorunlar içerisine dahil edebilme becerisini gerektirir.

Mühendislik ne tamamen tahmin edilebilen ne de tümüyle kontrol altına alınabilen bir süreçtir. Bu anlamda mühendislik, hayatın diğer yönlerine benzer.

Bir şey icat etmek bulmaca çözmeye enzer. Kişinin kendisini, gelenekten, klişeleşmiş düşüncelerden ve geçmişten uzak tutması gerekir.

İlkokulda öğretilen aritmatik hakkında hepimiz bir şeyler biliriz. Ne var ki çok az insan, düşünürken aritmatikten yararlanır. Mühendisler ise bunu sık sık yapar. Mesleğe başladıkları dönemlerde edindikleri bir alışkanlıktır bu ve belki de herkesin öğrenebileceği yararlı alışkanlıklardan biridir.

Hem ekonomik olması açısından hem de güvenlik nedenleri ile, herhangi bir şeyin yapımına başlamadan önce bu şeyi 'aklımızda inşa etme yeteneğine' sahip olmamız gerekir.

Mühendislik okullarında başarılı olma, problem kümeleri üzerinde çalışma ve doğru yanıtları bulma kabiliyetine bağlıdır. Mühenislikte ise, asla doğru yanıtlar olmadığı gibi problem kümeleri de düşünüldüğü kadar az değildir.

Bu biraz ironik; çünkü halk arasında klişileşmiş kanıya göre, mühendisler 'şeyleri' insanlardan daha çok önemserler ve özellikle para yönelimli değillerdir. atelyelerinde veya labaratuarlarında çalışmaktan ve zeki olmaktan hoşnutturlar. Mühendislik öğrencileri genellikle bu klişeye kapılıp mühendisliği seçerler, çünkü mühendisliğin şirket içi politikalar veya 'kar-zarar sonuçları' gibi şeyler hakkında düşünüp sıkılmaktan kaçmanın bir yolu olduğunu sanırlar. Böyle öğrencilerle karşılaştığımda bıyık altından gülerim hep; çünkü bilirim ki çok geçmeden acı gerçeği öğreneceklerdir. Aslında başarılı mühendisler hem parayı hem de insanları yöneten başarılı yöneticiler olurlar genellikle.

Mühendisliğin çoğu yönü okulda öğretilmez. Mühendislik öğrencileri, mezun olmak üzereyken çoğunlukla mühendislik yapabilmek için yeterli pratik bilgi ve beceriyi öğrenemedik diye kaygılanırlar ve haksız da sayılmazlar. Ancak bu bilgi eksikliği uzun vadeli bir sorun olmadığı gibi, işverenler için de beklenmedik bir durum değildir. Mühendislik okulları, pratik çalışma sürecinde daha iyi öğrenebilecek şeyleri öğretmeye gerek duymazlar. Bu tür bilgiler işe özgü nitelik taşımaktan öte endüstri sektöründeki teşvik edici düzenekler olmaksızın  bu tür bilgilerin öğretilmesi çok zordur. Örneğin ne zaman ve nasıl yardım isteneceğini bilmek, mühendislik uğraşı açısından hayati önem taşır; ama bu, okulda öğretilmez. çünkü okullarda bireyin yaptığı işin değerlendirilmesi ön plandadır; okullarda dayanışmadan çok rekabet anlayışı vurgulanır. Ayrıca süre çok kısa olduğu ve her öğrencinin olabildiğince çok konu hakkında bilgilendirilmesi gerektiği için de okullarda ekip projelerine fazla zaman ayrılmamaktadır.

Mühendis resmi yöneticiliğe geçer geçmez teknik konuların yanı sıra bütçelerle, çalışma programlarıyla, çalışanların bunalımlarıyla, motivasyonla, maaşlarla, kişilik çatışmalarıyla, aşk ilişkileriyle, hastalıklarla, tutkularla ve değer yargılarıyla da uğraşmak zorunda kalır. Muhtemelen kısa bir süre sonra da, bütçelerin hazırlanması, yeni projelerin belirlenmesi ve şirket ilkelerinin şekillendirilmesi gibi konularla ilgilenmesi gerekir. Üstlenilen sorumluluk arttıkça da, kendisini ayrıntılı teknik işler yerine genel yöneticilik yaparken bulur. Çoğu mühendislik öğrencisinin kaçınılmaz yazgısı işte budur. Oysa üniversite yıllarında öğrencilerin çoğu, yöneticilik işini asla kabul etmeyeceklerini söylerler. Ama çok azı, kendilerine böyle bir teklif yapıldığında bunu geri çevirir. Çünkü yöneticilikle ilgili işler, kişinin ön plana çıkmasını sağlar. Ayrıca sıradan teknik işe kıyasla maaşın daha yüksek olması, daha fazla prestij sağlaması yöneticilik işini cazip kılmaktadır.

Poje çalışması, disiplinler arası problemlerin üstesinden gelebilme ve çeşitli uzmanlık dillerinde iletişim kurabilme yeteneğini gerektirir. Proje çalışması, çok fazla parametre içerdiği için de daha üst düzeyde bilinmeyenleri kapsar. Yönetim mühendislikte hem düşünsel uzmanlaşmayı hem de proje çalışmasını idare etmek zorundadır.

Proje yöneticisinin sorumluluğu farklı disiplinleri bütünleştirmek ve projenin, çalışma programına, bütçeye ve belirtimlere uygunluğunu sağlamaktır.

Belirli sayıda küçük hata, aynı kümülatif büyüklüğe sahip tek bir büyük hataya nispeten daha kolay tolere edilebilir.

Yukarıdaki metnin tamamı James L. Adams'ın 'Bir Mühendisin Dünyası' adlı eserinden alınmıştır.
Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2006, 16:36:39 »

Kime mühendis denir, kimler mühendis olabilir, mühendisliğin belirgin özellikleri nelerdir?
a-Bir mühendisi pratik olarak şöyle tarif edebiliriz. Mühendis içinde bulunduğu kuruma pozitif ivme kazandıran insandır. Örnek olarak, ayda 1000 soğutucu üreten bir kuruluş çatısı altına giren mühendis üretimi 1100 e 1200 e çıkartmayı hedef olarak benimseyip başarmalıdır. Ücretini de bu üretim artışından pay olarak almalıdır.
b-Mühendis kendine güveni tam, cesur insan demektir. Kararsız ve zayıf karakterli insanlar iyi bir mühendislik eğitimi alsa bile uygulamada asla başarılı olamazlar.
c- Mühendis demek, mühendisliğin sembolü olan cetvelden daha düzgün insan demektir. Asla yalan söyleyip demagoji yapmaz. Yalan söyleyip demagoji yapanlar asla ühendislik
yapamazlar.
d- Mühendisler sürekli olarak büyük yatırım projelerinde karar mercii olduklarından ulusal çıkarları daima her türlü çıkarın üstünde tutarlar. Sorumluluğu altındaki projelere ilgi duyan kurumların özel ilgi alakalarını şiddetle ret eder.
e- Mühendisler riski severler ve risk ile birlikte yaşamayı bir yaşam biçimi olarak kabul ederler. Cephedeki bir asker gibi kendini, ulusunun yapmış olduğu teknolojik bağımsızlık savaşının bir cephe komutanı olarak görür.
f-Mühendisler kendi mesleklerini daima politik ve siyasi tartışmalardan uzak tutar. Siyasi kamplaşmalardan uzak durup, bir geniş cephe içinde ulusunun teknolojik bağımsızlık savaşı içinde yerini alır. Uygulamalarında asla partizanca davranmaz ve partizanca yapılan baskılara da boyun eğmez.
g-Mühendisler yüksek ücret bile teklif edilse sabit bir ücrete bağlı kalıp çalışmaz. Ücretini çatısı altında çalıştığı kuruma sağladığı üretim artışından hakkı olarak, yani payını alır. Dolayısıyla asla bir mühendisin ücretine sınır konamaz. Üretimi artırdığı oranda yüksek payı hakkı olarak alır.
h- Mühendisler makinelerden ziyade insanların sevk idaresinden sorumlu oldukları için insanlar ile iyi iletişim içinde olup toplumcu ve ulusçu anlayışa sahip olmalıdırlar.
i-Mühendis ulusuna ve topluma daha faydalı olabilmek için mevcut kurumlarda iş bulamaz ise kendi işini kendi kurmalıdır. Bu konuda kimseye yük olmamalıdır. Hele devlete hiç yük olmamalıdır. En basitinden kerpiç kesip ulusal üretime katkıda bulunmalıdır.
Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2006, 16:37:16 »

Bir şirkete'e yeni bir mühendisin iş müracaatında, ücrette sınır olmadığı söylenir kendisine.
- Aday sorar, istediğim kadar yazabilir miyim ?
- Tabii ki istediğin kadar yazabilirsin. Aday önce sahipsiz bir hazine buldum sanır ve sormağa devam eder.
- Mesela 2 milyar, 3 milyar da yazabilir miyim.?
- Elbette neden olmasın, bizde zaten ayda 2 milyar 3 milyar
alabilecek mühendis arıyoruz. Ancak ufak ayrıntı teşkil edecek bir şartımız var ;
- Nedir o ufak ayrıntı deyip heyecan ile soruyor.
- Talep ettiğin ücretin bir katı kadar da müessesemize katkıda bulunman icap ediyor ki, bize kazandırdığının yansını sana ücret olarak ödeyelim. Bu şartı kabul eden ancak 100 taneden bir tane ya çıkıyor, ya da çıkmıyor.Aslında bu şart ulusların ve kurumların ayakta kalma yani hayatiyetlerini devam ettirme şartıdır. Bizim ülkemizin de kayıtsız şartsız başka ülkelere teslim olmasını istemiyorsak bu kuralı kayıtsız şartsız uygulamamız lazımdır.
Mühendisliğin güzel uygulamalarından sizlere bir örnek sunmak istiyorum.
Ülkenin adı Fransa, kurumun adı, EDF. EDF % 100 bir devlet kuruluşu. 1999 Yıllık raporunda cirosunu 32 milyar Euro olarak açıklıyor. Bunun % 20 sini yani 6 milyar Euro'yu yurtdışından getirdiklerini ve hedeflerinin 2005 yılına kadar yurt dışı gelirlerini % 50 ye çıkartacaklarını ifade edip halkına söz veriyor. Şimdi mantıken düşünmek gerekiyor. Bu kurumdaki yönetici ve mühendisler çok yüksek maaş alsa veya kardan büyük paylar alsalar hakları değil mi?
İşte mühendislik budur. Kar üret, ürettiğinden de aslan payını al. Ben mühendis bunlara derim. İsterse rakibin olsun, takdir edip örnek alacaksın. Üretmeden tüketene, ne ürettiğine bakmayan adama mühendis denmez. Bizim ülkemizin de içinde bulunduğu kaosun en büyük sebebi budur. Herkes ürettiğinden fazlasını tüketme sarhoşluğu içersinde. Bu sarhoşluk siyasi grupların işine geldiğinden teşvik edilip pompalanmaktadır. Çünkü sarhoş insanlar veya toplumlar kötü geleceğini asla göremezler. Sonunda başka devletlerin şamar oğlanı durumuna düşerler. Son günlerin güzel bir örneği olarak, sözde soy kırım tasarısının Fransız meclisinden son hızla geçmesi bunun güzel bir örneğidir.
Birde kendimizin ne yaptığına bakalım. Önce siyasi arpalık haline dönüştürülüp batırılan elektrik dağıtım kurumlan daha sonra da devlet bu işi yapamaz diyerek haraç mezat satışa sunuluyor.
Kime ve ne bahasına. Bu kurumları batıran siyasilerin yandaşlarına, basit menfaat yani siyasi destek karşılığında. Kısa bir zaman sonrada bunların hisseleri yabancılar tarafından yok bahasına borsadan toparlanacak. Daha sonrada tamamen yabancıların kontrolüne geçecek.
Bizim mühendislerimizde yabancı mühendislerin emri altında bir sömürge insanı gibi çalışacak.
Mühendisler olarak ülkemize layık mühendislik davranışları sergileyemezsek er veya geç kurumlarımız ile birlikte ülkemizde bağımsızlığını kaybeder.Bizlerde en az özgür ve ileri teknoloji sahibi ülkelerin mühendisleri kadar çalışmalı ve gayret göstermeliyiz.
Selamlar olsun sırt üstü yatıp kış uykusuna dalan mühendislerimize.
Selamlar olsun mühendislik lokallerini briç kulübüne çevirenlere.
Selam olsun bu teknolojik savaşta karşı tarafı güçlü görüp onların saflarında bize karşı çarpışanlara.
Selamlar olsun üretimi terk edip yabancı şirketlerde satış plasiyeri olarak çalışan mühendislerimize.
Ulusunun teknolojik bağımsızlığı için ant içmiş mühendisler olarak şunu haykırmak istiyor ve diyoruz ki.
Akın var güneşe akın. Güneşin zaptı yakın.
Mühendisler asla teslimiyetçi bir ruh taşımamalıdırlar. Aksine hür ve bağımsız bir ruha sahip olmalıdırlar. Ulusunun özgürlük meşalesini taşımak mühendislerin vazifesidir. Ulusun mihmandarları mühendislerdir.
Ulusun kurtuluşu teknoloji yoğun üretimden geçer buda o ulusun yetiştirmiş olduğu mühendislerin beynine ve yüreğine bağlıdır. Bizler biliyor ve anlıyoruz ki bir çok mühendis arkadaşımız yukarıda saydığımız acı ve katı kuralları sağlamaktan çok uzaktırlar. Bu onların suçu değil, ülkemizi son elli senedir yağmacılık zihniyeti ile yönetenlerindir. İdealsiz hedefsiz yalan ve dolan bir toplumun geleceği en son nokta budur.
Bizim mühendis arkadaşlardan beklediğimiz süratle ve vakit geçirmeden ülkemizin kurtuluşu için üretim seferberliğine soyunmalarıdır.
Konumuzun diğer parametresine geçersek, yani Türkiye'nin ekonomik kalkınmışlığı daha doğrusu kalkınmamışlığı.
Bizler halen kapalı toplum statüsünde olduğumuz için henüz kendimizi objektif olarak değerlendirme yeteneğini kazanamadık. Aldığımız borç paralan kayıtsız ve sorumsuz bir şekilde halkımızın gözünü boyamakta kullanıyoruz. Gülünçtür ki Türkiye'yi 2008 olimpiyatlarına aday yapıyorlar. Değil 2008 , 2180'e bile seni bu kafayla aday yapmazlar. Bunlar sadece boş ve kuru bir hayalden ibarettir.
Dünyanın en çok okunan dergilerinden olan "The Economist" dergisi, geçenlerde Türkiye hakkında bir yazı yayınladı. Yazının eşliğinde bir de-grafik verdi. Bu grafikte aynı tarih sürecinde yani 1950 den 2000 yılma kadar 50 yıllık bir periyot için dört Avrupa ülkesinin karşılaştırmasını yapıyor. Bir tanesi hiçbir zaman adam yerine koymadığımız Yunanistan. Diğerleri Portekiz, İspanya ve Türkiye. Aynı yıllarda aynı şartlarda başlayan kalkınma yarışında, İspanya 16.000 $ ile başta, onu 12.000 $ ile Yunanistan ve 11.800 $ Portekiz takip etmektedir.
Zavallı garip Türkiye'm ise sırtındaki asalaklar ile birlikte 3.000 $ çizgisini yakalıyordu ki, sırtına yediği darbeler ile çağdaş medeniyet basamaklarından tepe taklak yuvarlandı. Yıllık fert başına gelir bakımından 2.000 $'da mı yoksa daha aşağıda mı duracaktır? Bunu kendi dahil kimse bilememektedir.Maalesef milletçe utanılacak günleri büyük bir umursamazlık içinde kaygısız bir şekilde izlemekteyiz.Devletimizin ,ülkemizin kan kayıp ettiğini görüyoruz, fakat bir şey yapmıyoruz.Adeta gökten kurtarıcı melekler bekliyoruz.Fakat unutmayalım ki ALLAH(C.C) ancak çalışıp ta gücü yetmeyenlere yardım eder.
Tembellere, korkaklara, ülkesini basit çıkarlar karşılığında satanlara değil.
Yine hatırlayalım ki bu ülke bizlere Çanakkale savaşında 15-16 yaşlarında, boyları ancak bir tüfek boyu kadar olabilen harbiye talebelerinin canları bahasına emanet edilmiştir.Bugün ise ülkemiz bizden geçmişte olduğundan çok daha az bir fedakarlık beklemektedir. Adeta kulaklarımız sağır gözlerimiz kör olmuş önümüzdeki tehlikeleri görmüyoruz.Sadece vicdanımızın sesini duyup gereğini yapsak yeter.Ülkemize, ülkemizden aldığımızdan daha fazlasını geri vermeliyiz. Tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz.
Ulusal onurumuzu bir daha yıkılmayacak şekilde tekrar inşa: etmeliyiz.
Geçenlerde TÜBiTAK'ın bir araştırması gözüme çarptı. Bu araştırma aylık geliri 150 $ altında olan aile sayısını araştırmış neticede ne çıkmış tahmin edebiliyor musunuz? Oran tamı tamına % 42 . Bu araştırma bu devalüasyondan önce yapıldığına ve bu söz konusu aileler bu gelirlerini T.L. olarak aldıklarına göre bunların gelirleri % 50 civarında düşmüş demektir. Yani olaya değişik açıdan yaklaşırsak, ortalama geliri 75 $ altında olan aile sayısının oranı toplam aile sayına oranı % 42 demektir. Korkunç bir fakirlik tablosu ortaya çıkmaktadır. İnanılması çok güç bir olay. Fakat bizim vatandaşımız devlete olan güvenini en zor anlarda bile kaybetmiyor, sabır içinde, ümit ile devletinden çözüm bekliyor.Olay diğer bir perspektiften bakarsak birileri bizleri kendi elimiz ile fakirleştirip saatli bomba haline sokmak istiyor. Ülkeyi her şeyi ile önce fakirleştirip daha sonra da arzularını dikte etmek istiyorlar,Eğer arzularını kabul etmez isek, önümüze Yugoslavya örneğini sürecekler. Eğer, başta ülkeyi bu hale sokan biz mühendisler, diğer tüm aydınlar ile birlikte, ülkemizin ulusal  çıkarları için,siyasal kutuplaşmayı bir tarafa atarak bir araya gelmez isek ülkemizin geleceği Yugoslavya dan pek farklı olmayacaktır.Mühendisler olarak ülkemizin geleceğini başkaların takdirine ve insafına bırakamayız.Üzülerek ifade etmek gerekirse ülkemiz yokuş aşağı inerken freni patlamış ve üstelik rotu da çıkmış otobüse benzemektedir, içindeki yolcular ile birlikte hızla bir meçhule doğru yol almaktadır.Ülkemizin  bugünkü  duruma mesinde  mühendis   kökenli siyaset adamlarının rolü var mı sualine ise, Türk siyaset tarihine altın   harfler ile  yazılacak^  şu  sözlerden sonra  kararı  sizlere bırakıyorum." Yollar yürümekle aşınmayacak kadar sağlam yapılmıştır. Binaenaleyh herkes istediği kadar yürüyebilir.""Anayasa balon değil ki bir kere delinmekle bir şey olsum"
"Çocuklar hazır olun yüz: bin tank peynirden, yüz bin tankta sabundan yapacağız."Bu sözlerin sahiplerinin mesleklerine dikkat ederseniz, son kırk yıldır Türkiye'nin kimlerin ellerinde bu hale geldiğini kolayca anlarsınız. Bunlar acı ama gerçek. Politik kamplaşmayı bir tarafa bırakarak ülkeye zerre kadar zarar veren insanları, kim olurlarsa olsunlar, siyasi kanaatlere kapılmadan acımasız bir şekilde eleştirelim. Zerre miktar faydası dokunan insan kim olursa olsun baş tacı edelim. Kendi kendimizi kandırmayı bırakalım. Beyin yıkama alışkanlığını artık terk edelim. Bu metotları eski komünist ülkeler bile terk etti. Kendimizi öz eleştiriye açalım, bundan da korkmayalım.Şimdi tarafsız gözle bir tetkik edelim, yere göğe sığdıramadığımız ülkemiz kaç tane uluslar arası sporcu, bilim adamı, müzisyen, ressam veya Nobel adayı yazar yetiştirmiştir? Şurada Sydney olimpiyatları  daha  yeni  bitti kaç tane bizim yetiştirdiğimiz  sporcu   altın   madalya  aldı?  Bizim  insanımızı başkaları yetiştirirse altın  madalya  alabiliyor da aynı   adam ülkemize gelince derece alamıyor. Sebep ne acaba? Haritada yerini zor bulabileceğimiz beğenmediğiz ülkeler onlarca madalya aldılar fakat bizim ülkemizin esamesi okunmadı. Tek sebep var. Ülkesine inanmayan, ulusuna güvenmeyen yöneticiler  ile bu iş buraya kadar ancak gelebilirdi. Biz  adam  yetiştirmek yerine  dalkavukluğa  itibar ettik.   Beyin yıkamak ve makyaj ile işi çözeceğimizi zannettik. Yağmur yağınca bütün makyajlar döküldü ve kel ortaya çıktı esas mesele şimdi başlıyor.
Geçenlerde "The Economist" dergisinde bir reklam dikkatimi çekti. Bu mecmuaya bir çok ülke, yatırımcıları kendi ülkelerine çekmek için reklam verirler. Kimisi ucuz arazi vaat eder, kimisi düşük vergi teklif eder. Her ülke sahip olduğu ve yatırımcıya sunacağı avantajları belirtir.
Çek hükümeti hangi avantajı yatırımcıya teklif ediyor biliyor musunuz. Gelin benim ülkeme yatırım yapın diyor, eğer benim ülkeme gelirseniz matematik eğitimini tam almış matematik kafalı iş gücü ile çalışacaksınız ve bu imkan sizlere sonsuz ufuklar açacaktır diyor.Şimdi tarafsız gözle olaya bakalım. Acaba biz Türkiye cumhuriyeti olarak   böyle   bir   ilan  verebilir  miyiz?   Eğer  verirsek  hangi özelliğimizi avantaj olarak sunacağız? Düşük enflasyonu mu, siyasi stabiliteyi mi, yoksa hızlı  işleyen bürokrasiyi mi? Neyi avantaj olarak sunabiliriz hele bir düşünün bakalım? Kimler bu güzelim ülkeyi bu hale soktu ise açıkça kınayalım.Mühendisler olarak geçmişteki payımıza düşen günahlarımızı af ettirmek için ve ülkemizin içine girmiş olduğu girdaptan kurtulması için olağan üstü fedakarlık göstermeliyiz.
Üzücü olmakla beraber ülkemizin durumu bu.
Konumuz olan Türkiye'nin kalkınmasındaki mühendislerin rolü denklemindeki ikinci parametreyi de bu şekilde irdeledikten sonra birazda ülkemizin teknolojik seviyesinden bahsetmek istiyorum.
Teknolojik fakirlik pek tabiidir ki ekonomik fakirliği doğurur. Çünkü teknolojisi geri olan ülkenin tekstil, konfeksiyon ve turizmden başka pazarlayacak ürünü olamaz.
Sonra döner bu ekonomik fakirlik teknolojik fakirliği ve eğitim yetersizliğini doğurur. Bu kısır döngü o ulusun yavaşça tarih sahnesinden silinmesi ile son bulur.
Bir ülkenin ekonomik gücü asla tekstil, konfeksiyon ve turizm gibi sektörlere bacasız endüstri gibi safsatalar ile dayandırılmamalıdır. Çünkü bu sektörlerde tüm dünyada üretim fazlalığı söz konusu olduğundan üretici ülkelerin pazarlık gücü yoktur. Müşteri pazara sürekli olarak hakimdir.
Aynı dezavantajları ileri teknoloji ürünlerde göremezsiniz. Teknoloji yoğun işlerde kar marjı yüksek ve ayrıca pazarlama sorunu da yoktur.
Mühendisler olarak Türkiye'nin ileri teknolojiler üretmesi konusunda ısrarcı olmamız gereklidir.
Mevcut ileri teknoloji üreten kuruluşlarımıza en az Japonlar, Almanlar, Fransızlar kadar sahip çıkmalıyız.
Avrupa bir ortak Pazar dönüşmüş olmasına rağmen bir Alman firması bir Fransız firmasının malını alıp kullanmaz. Bir Fransız da" asla bir Alman firmasının ürününü alıp kullanmaz
Bu konuda ortak Pazar yöneticileri Fransızların bu konudaki tutuculuğunu kırmağa kalktığında Fransızlar da önlem olarak kuruluşlarını on senelik malzeme ihtiyacı için ihaleye çağırdı. Böylelikle diğer ülkelerin kendi pazarına en az on sene girmesine engel oldular. Onlar kendi pazarları için böyle tutucu davranıp korurlarken birde bakalım bizimkiler ne yapıyorlar?
Bizimkiler de çıkacakları ihalelerde *** firmaları yabancı firmalar hesabına dışlamak için şartnamelere özel maddeler koyuyorlar. Ne için?.. Cüzi şahsi çıkarları için. Basit şahsi hesapları uğruna ülkemizin çıkarlarını ayaklar altına alıyorlar.
Böylesine bu durumu dünyanın hiçbir ülkesinde göremezsiniz.
Kendi ülkenizde teknoloji üreten firmalara karşı, böylesine yok etmek için tavır alırsanız ülkeniz kaçınılmaz bir son ile ileri teknoloji üreten ülkelerin kontrolüne girer.
Teknolojisiz ülke teknoloji sahibi ülkelerin bir nevi sömürgesidir. Ülkemizin teknolojik gelişmelere kayıtsızlığından birkaç örnek  sunmak istiyorum. Acı bir gerçektir ki ülke yönetimini elinde tutan politikacılar siyasi yandaşlarının siyasi destekli talanlarına kaynak tahsis etmekten maalesef bu konulara yeteri kadar kaynak tahsis edememektedir.
Dünyadaki tüm ülkeler petrole bağımlılığını azaltmak için harıl harıl yeni alternatif kaynaklar üzerinde çalışmalar yapılırken, ülkemizde böyle bir gayreti görmek mümkün değil.
Bu gün tüm dünyanın gündeminde hidrojen enerjisi vardır. Bu konuda çok mesafeler alınmıştır.
Japon'ların ünlü Nissan otomobil fabrikası yakında hidrojen yakıtı ile çalışan arabayı pazara sürecektir.
Almanların BMW otomobil fabrikası, Hannover 2000 fuarında misafirlerini bu teknoloji harikası olan otomobil ile gezdirdi.
Yakın bir zaman dilimi içerisinde hidrojen enerjisi günlük hayatımızın bir parçası olacak. Evlere monte edilecek akü bataryası gibi bir cihaz, bir evin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. Elektrik üretim santrallarma iletim hatlarına ve dağıtım şebekelerine ihtiyaç kalmayacaktır.
Bilgisayar sistemlerindeki gelişmeleri, cep telefonlardaki gelişmeleri göz önüne alırsak hidrojen enerjisinin o kadar uzağımızda olmadığını görürüz.
Hayrettir ki Türkiye'de bu konuda, medya dahil kimsede tık yok, bilgi de yok. Sanki *** bir takım eller Türk insanını orta çağ karanlığında tutmak için ant içmiş gibi bu teknolojik gelişmeleri ısrarla gündemden saklı tutuyorlar.
Almanların ünlü DW TV'si haberlerinin yarısını ülkesindeki teknolojik gelişmelere ayırıp ülkesinin teknolojik üstünlüğünün propagandasını yapıyor.
Bizde her akşam buffalo operasyonu, balina operasyonu, beyaz ayı operasyonu veya benzeri tüm *** serisini tamamlayacak operasyonların haberlerini dinlemek ile haber saati geçiyor. Eğer bir akşam bir *** adı ile kodlanmış operasyon
haberi alamaz isek bizleri bir merak sarar, ne oldu kanalizasyon temizliğine ara mı verildi diye.
Teknolojik seviyemizin yetersizliğinden birkaç örnekte sektörel bazda vermek istiyorum.
Elektrik mühendisi arkadaşlarımız gayet iyi bilirler ki 2 MVA'lık bir senkron makinenin büyüklüğü bir otomobil kadardır. Yeni dizaynlarda bu ebatlar 63,ekran bir televizyon kadar küçültülmüş.
Diğer çarpıcı bir örnek yine jeneratörlerden. .Bilindiği gibi büyük türbo jeneratörlerde ekseriya çıkış voltajları maksimum 15.000 volt kadardır. Ancak yeni gelişen malzeme teknolojilerinden istifade edilerek çıkış voltajı 130.000 volta kadar yükseltilebilmiştir. Bunun sonucu olarak aynı güçte daha ince kesitli iletken kullanma imkanı ortaya çıkmıştır. Bu da, montaj işçiliğini daha da kolay hale dönüştürmüştür. En büyük avantajı da klasik sistemlerin gereği olan çıkıştaki yükseltici istasyona gerek kalmamaktadır.
Önemli bir gelişmede düne kadar hayal olarak gözüken süper iletken konusun ABD'de uygulanmaya konmasıdır.
Holding patronların iç pazara dönük hırslarından ALLAH (C.C.) milletimizi korusun.
En tehlikelisi süratle, üretmeden tüketen toplum haline dönüşüyoruz.
Bir çok devlet kuruluşu hiçbir üretim yapmadan personeline dolgun maaşlar dağıtmaktadır. Böyle bir tabloyu batıda asla göremezsiniz.Daha yeni Amerika da GE, 75.000 çalışanın işine son verdi
Sadece verimi düşürmemek için. Şimdi biraz sakin kafa ile düşünelim; Adamlar kendi ülkelerinde verimi korumak için-.-kendi insanını kapının önüne bırakacak, daha sonra da bunlar tasarruf ettiği parayı sana gönderecek, çalışmayan yan gelip yatan aslanlarınıza dağıtın diyecek. Bunda çok büyük bir gariplik var. Neden ve ne için versin sualine cevap bulmak gerekir.
Bu olay şunu çağrıştırıyor. 1800'li yıllarda İngiltere, Çin halkını uyuşturmak için afyon satmak ister. Çinli uyanık idarecilerde buna karşı çıkar ve aralarında tarihte meşhur afyon savaşları denilen savaşlar başlar. Çin savaşı kaybeder ve karşılığında Hong Kong'u ingilizlere verir. İngilizler' de uzun süre afyon ticaretini devlet eli ile yapar. Ne için? Çin'i uyuşturmak için.
Şimdi bana söyleyebilir misiniz çalışmadan daha doğrusu hak etmeden alınan para neyin bedelidir Allah aşkına. Bu eroine eşdeğer değil mi, fakat herkes bu uyuşturucudan nasibini aldığı için kimseden ses çıkmıyor.
Belki ülkemizin jeopolitik konumu bu parayı almamızı bir müddet daha sağlayabilir.
Fakat teknolojinin hızla gelişmesi ve bloklar arası dengelerin süratle değişmesi bir anda Türkiye'yi önemsiz bir ülke konumuna sokabilir.Bütün bu acı gerçeklerden sonra ülkemizin içine düşmüş olduğu kaostan kurtulması ve yakın bir gelecekte tarihteki konumuna uygun yeri alabilmesi için mühendisler olarak büyük sorumluluk taşıdığımızı ve çok çalışmamız gerektiğini unutmayalım.
Mühendisler olarak bir birimizi dünden daha çok sevelim. Bir birimize dünden daha çok ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.
Durumu müsait arkadaşlarımızı üretime teşvik edelim, bizlerde yavaş yavaş üretime geçmiş arkadaşlarımızın kadrolarında yer alalım.Kurumların ilk devrelerinde dayanılmayacak taleplerde bulunmayalım. Sıkıntı ve riskin karşılığında bir gün mutlaka başarıya ulaşacağımızdan asla şüphemiz olmasın.
Üretimde bulunan arkadaşlarımıza gereken desteği vermeliyiz.
Onları ülkemiz adına teknolojik bağımsızlık savaşı veren ve karşılığında tatlı bir tebessümden başka bir şey beklemeyen insanlar olarak görmeliyiz.Ülkesi için teknoloji yoğun üretime ant içmiş insanları hiçbir zorluk üretimden vazgeçiremez.
Onlar için en büyük engel en büyük handikap bu ülkenin insanı olup ta küçük çıkarlar karşılığında yabancı firmalar adına ulusal firmalara karşı tavır almalarıdır.Yabancı firmalar adına şartnamelerde düzenleme yapıp yabancı firmaları kollamak ulusumuza en büyük ihanettir.Bu gibi davranışlara başka ülkelerde müsaade edilmediği gibi bizim ülkemizde de müsaade edilmeyecektir. Bugün sessiz kalınsa bile bir gün mutlaka hesap sorulur.
Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2006, 16:47:02 »

yazı hosuma gitti ama biraz uzun olmus bu arada içinde yer alan igneleyici sozleri  kimse üzerine alınmasın söz meclisten dışarı Cheesy Wink
Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
for quality
Moderatör
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 20Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : 06 Eylül 2006, 10:04:03 »

Barkın merhaba, forum gerçekten çok güzel düşünülmüş her ne kadar eksikler olsada ana başlıklar bu işe gönül vermiş ya da merak edenler için bence çok hoş emeğine sağlık ne demişler REKLAM ŞART Smiley tanıtmalıki bilgiler daha çok paylaşılmalı zamanla güzel bir kaynak site olacağından eminim tekrar Teşekkürler...
Logged

Dönüp arkanıza baktığınızda kalbini kırdığınız kimse olmasın ardınızda...
barkın
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 413


barkin@kalitekontrol.org barkin_to@yahoo.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #10 : 06 Eylül 2006, 17:13:06 »

Cok saol mustafa hep beraber cok daha faydalı bir site olacak sadece biraz mesai harcamak gerekiyor.
Logged

ÜÇ KİŞİYE ACI;
Cahiller arasında alime,
Zenginken fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Şeyh Edebali
savaskivci
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2008, 14:43:21 »

Barkın çok güzel paylaşımların olmuş ellerine sağlık. Henüz bu siteye üye oldum ve çok güzel şeylerle karşılaştım. Teşekkürler.
Logged
Baldassare
Uzman
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 489Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : 18 Ocak 2009, 19:08:31 »

Teşekkürler...
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.139 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22