05 Şubat 2023, 07:40:23
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İstanbul belgesele doyacak!  (Okunma Sayısı 11172 defa)
_burakk_
Moderatör
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.796

En vefalı dostumuz, gölgemizdir:


Üyelik Bilgileri
« : 21 Ekim 2010, 00:09:36 »

İstanbul belgesele doyacak!
İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, 29 Ekimde başlayacak.

Belgesel Sinemacılar Birliğinden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 13’üncüsü düzenlenen festivalde, 20’si Türkiye’den, diğerleri de ABD, Almanya, İran, Arjantin, Hindistan, Çin, İrlanda ve Fransa başta olmak üzere 24 ayrı ülkeden toplam 68 belgeselin gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşecek.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linkleri görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

4 Kasımda sona erecek festival kapsamında, Türkiye ve yurt dışından birçok yönetmen de izleyicilerle bir araya gelecek.

Festival nedeniyle Beyoğlu’ndaki Tünel Meydanı festival alanına çevrilecek ve film gösterimleri Tünel çevresindeki sinema salonlarında
 gerçekleştirilecek.

Belgesellerin gösterimleri Avrupa yakasında Muammer Karaca Tiyatrosu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Goethe Enstitüsü’nde, Anadolu yakasında ise Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılacak.

İSTANBUL’DA SİNEMA LABORATUVARI KURULACAK13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali içinde bu yıl "Sinema Laboratuvarı" adlı yeni bir bölüm de yer alacak.

Ersan Ocak tarafından kurgulanan sinema laboratuvarında, genel olarak sinema, özelde ise belgesel sinema alanında dünyada yapılan deneylerle denemelerle ortaya çıkan yenilikler tartışılacak. Sinemanın yeni biçimlerinde yeni olanın kavranabilmesi için farklı çerçevelerden bakılacak ve sinemanın geleceğine dair fikirler ortaya atılacak.

Bir dizi seminerle başlayacak olan sinema laboratuvarı, gelecek yıllarda bu seminerleri çoğaltmanın yanı sıra sinema alanında denemeler yapan sinemacıların işlerine de yer vermeyi, festival içinde yeni belgesel sinemanın örneklerinden oluşan bir seyir programı oluşturmayı hedefliyor.

FARKLI TEMALARDA 68 FİLMFestivalde bu yıl filmler, "İş ve Emek", "Zor Zamanlara Dair", "Modern Zamanlar", "İnsana Dair", "Evden Uzakta", "Sanat ve Tutku" ile
 "Çevre" başlıkları altında toplandı.

"İş ve Emek" temalı filmler kategorisinde bulunan ve geçen yıl yaşanan Tekel işçilerinin direnişini konu alan "Biz Hep Sizi Beklemiştik" adlı film ile Zonguldak maden ocaklarında işçi mükellefiyeti uygulamasına odaklanan "Mükellef", bu tür güncel sorunları gündeme getiriyor.

"Zor Zamanlara Dair" kuşağındaki filmlerden "Başka Bir Gezegen", çocuk işçiler, çocuk askerler ve genç yaşta fuhşa sürüklenenlerin olası gelecek hayallerini yansıtırken, "Kurtarıcı Hep Gelecektir" adlı film ise İsrail-Filistin sorunun en yakıcı konularından yerleşimcilere odaklanıyor.

Türkiye’nin AB üyelik sürecindeki bekleme ruh halini yansıtan "Neyse Halim Çıksın Falim" adlı film ile Güney Amerika kıtasında yaşanan siyasi değişimi konu alan "Gözü Tamamen Açık" filmi ise "Modern Zamanlar" kuşağının filmleri arasında bulunuyor.

Bodrum’daki Girit göçmenlerini anlatan "Bizim Mahallenin Giritlileri" ile Dersim’in göçmen topluluğu Şavaklar’ın hikayesini ele alan "Son Mevsim Şavaklar" filmleri ise "Evden Uzakta" kuşağında göç filmleri olarak yer alıyor.

 Festivalde portre hikayeleri ile kişisel öyküler ise "İnsana Dair" kuşağı altında toplanıyor. Bu filmlerden "Herkes Uyurken", İstanbul
 sokaklarında yaşayıp çalışan insanlara yardım etmek için onların fotoğraflarını çekmeye başlayan ve zamanla tanınmış bir fotoğrafçıya dönüşen orta yaşlı taksi şoförü Şevket Şahintaş’ın iki yılına tanıklık ediyor.

"Cennet" isimli İrlanda yapımı film ise Protestan ve Katolikleri bir araya getiren bir dans topluğu kuran Roy Arbucke’un hikayesini anlatıyor.

 "Sanat ve Tutku" kuşağında yer alan "Anka’nın Doğuşu" filmi eserlerini Lübnan’da savaş artığı şarapnel parçalarıyla üreten bir sanatçının
 hikayesine ayna tutarken, "Piyano Çılgınlığı" adlı film seyirciyi seslerin *** dünyasında esprili bir yolculuğa çıkarıyor.

 "Çevre"’ kuşağında ise *** yapımlardan olan "Kaybedenler", neoliberal politikalar sonucu ekinini, evini, müziğini ve hayatını kaybedenleri
 anlatırken, İsviçre yapımı "Sonsuzluğa" adlı film yer altına gömülen nükleer atıklar hakkında az bilinen gerçeklere dikkat çekiyor.

13. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali programına alınan Türkiye belgesellerinin önemli bir bölümü, yabancı filmlerin ise tümü son 2 yılda gerçekleştirilen ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek yapımlardan oluşuyor.

 Ayrıca, festivale katılacak *** ya da yabancı yönetmenler, filmlerinin gösteriminin ardından kendilerine ayrılan 45’şer dakikalık sürede izleyicilere hikayelerini ve deneyimlerini anlatacak.
Logged

Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.185 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22