05 Nisan 2020, 19:22:07
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: KURU BUHAR İLE TEMİZLİK & SANİTASYON  (Okunma Sayısı 6155 defa)
Yenilikci
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 14


Üyelik Bilgileri E-Posta
« : 31 Mart 2011, 15:27:41 »

Kuru Buhar Nedir?
20 °C ve 1 atmosfer basınçta su sıvı fazdadır. Su ısıtılır ise sıcaklık arttıkça su çok az genleşmeye başlar ancak basıncı sabit kalır. Su 100 °C ye ulaştığında faz değişimi başlar ve buhar oluşmaya başlar. Bu duruma doymuş sıvı adı verilir. Buharlaşma başladıktan sonra sıvının tamamının buhar fazına geçmesine kadar sıcaklık değişimi olmaz ve sıcaklık sabit kalır. Isıtma sürdürülür ise sıvının tamamı buhar olur ve yoğuşma noktasına ulaşır. Yoğuşma sınırındaki buhara doymuş buhar adı verilir. Bu noktada ısıtmaya devam edilirse, sıcaklık artmaya başlar ve genleşme devam eder ve kuru buhar fazında iken suyun hacmine göre 2.000 kat daha fazla hacim kaplayabilir. Yoğuşma sınırını aşan buhara kızgın buhar / kuru buhar denir. Bu faz değişimi aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.
 LİSTERİA, E-COLİ, SALMONELLA, BİO-FİLM ve KANATLI YUMURTALARINI YOK EDER1 gr suyun 0 °C den 100 °C yükseltilmesi için gereken enerji 100 Kaloridir. Kaynayan suyun sıcaklık artmadan buhar haline gelmesi için gereken enerji ise 540 Kaloridir. Bu enerji *** enerji olarak tanımlanır. Buhar, kaynayan suya oranla çok daha fazla yakıcıdır ve zarar verebilir. Bunun nedeni ise, buhar yoğunlaşabilir ve *** ısısını transfer edebilir özelliğe sahiptir.
Kaynayan sudan meydana gelen buharın molekül büyüklüğü 2 mikron iken, kuru buharın molekül büyüklüğü 0.0006 mikron civarındadır. Bu aynı zamanda, kuru buhar moleküllerinin normal buhar moleküllerine göre daha az entalpi/enerji taşıdıkları anlamına gelir. Kuru buhar, molekül ölçülerinin küçüklüğü sayesinde çok daha derin noktalara nüfuz edebilir, yüzeylerde görünmeyen kir topaklarının içerisine veya altına ulaşabilir. Aynı zamanda ulaşılamayan kuytu noktalarda yaşayan mikrobik canlıları yok edebilir.
Kuru buhar 150 °C ve üzeri sıcaklıklara çıkmış olması sebebiyle sterildir ve hiçbir zararlı canlı barındırmaz. %95 oranında kurudur, yani %5 oranında su buharı taşımaktadır. Düşük su buharı veya nem nedeniyle uygulandığı noktalarda ve yüzeylerde ıslaklık oluşmaz.
Kuru Buhar İle Endüstriyel Temizlik ve Sanitasyon
Üretim makineleri, kazanlar, konveyörler, ürün transfer hatları, tartım üniteleri, tartım ünitelerinin parçaları, elektrik panoları, ambalaj makineleri, pnömatik ekipmanlar, kablo kanalları, soğutma sistemleri, yağlı parçalar, zemin ve üretim panelleri, havalandırma kanalları, depo alanları, endüstriyel tesislerdeki ekipmanlar … gibi farklı bir çok noktanın temizliğinde ve sanitasyon işleminde kullanılabilir.
Endüstriyel Temizlik ve Sanitasyon Uygulamalarında Kuru Buharın Avantajları
Endüstriyel temizlik ve sanitasyon işlemlerinde, su ayrı alanlarda ısıtıcılar tarafından ısıtılır, pompalar vasıtasıyla temizlik yapılacak alanlara gönderilir. Bu dağıtım için tesisat kurulmasını gerektirir, aynı zamanda uzun tesisatlar nedeniyle önemli ölçüde enerji kaybına sebep olur. Sıcak su, kendi başına temizlik için yeterli olmadığından, temizlik işlemi için sıcak suyun yanında kimyasal katkılar kullanılmak zorundadır. Sıcak su ve kimyasal katkıların uygulanmasından sonra bir çok uygulamada bir süre beklenmesi ve kimyasal katkıların gerekli reaksiyonları sağlaması gerekir. Ayrıca kullanılan temizlik kimyasallarının arıtılması veya temizlik suyundan ayrıştırılması da işletmeler için ayrı bir sorundur. Doğaya direkt verilebilecek türdeki kimyasal temizlik maddelerinin kullanılması da işletmeler için ekstra maliyetler getirmektedir. Sıcak su ve kimyasal katkı uygulamasının sonrasında temizlik yapılan yüzeylerin durulanması ve kimyasalların uzaklaştırılması için yüksek miktarda su tüketimi gerekir. Bunların yanında, su moleküler büyüklüğü nedeniyle kılcal noktalara veya kirli yüzeylerin derinlerine ulaşamaz ve temizlik tam anlamıyla gerçekleşmez.
Kuru buhar ile temizlik sisteminde ise, kimyasal kullanmaya gerek yoktur. Kuru buhar molekülleri 0,0006 mikron civarında büyüklüktedir ve bu sayede en derin noktalara ulaşabilir, kılcal noktaları temizleyebilir ve mikro organizmaları yok edebilir. Özel temizlik aparatları sayesinde en dar noktalara ulaşılabilir. Mevcut sistemlere göre önemli oranda su, kimyasal ve enerji kazancı sağlar.
Mikro organizmaların 70-75 °C sıcaklıklarda yok edildiği düşünüldüğünde 90 °C civarında yüzeye uygulanan kuru buhar tüm mikro organizmaların yok edilmesinde en yeni, en etkin  ve en hızlı yöntemdir.
Kuru buharın temizlik aparatı ucundan çıkış sıcaklığı 90 °C civarındadır. Temizlik aparatından 30-35 cm civarında uzaklaştığında havadaki nemi toplaması ve buharlaşması sebebiyle sıcaklığı çok hızlı düşer. Bu nedenle iş güvenliği prensiplerine uygundur.
Üretim tesislerinde temizlenemeyen kirler ve giderler zaman içerisinde mikro organizmalar nedeniyle koku yapmaya başlar. Kuru buharın en derin noktadaki mikro organizmaları yok etmesi sebebiyle bu tür koku problemleri hiçbir ekstra uygulama gerektirmeden ortadan kabolur.
     
İZBUL
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linkleri görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
www.iz-bul.com

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linkleri görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
www.gidaguvenligi.biz

Logged

Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.088 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22