15 Ekim 2018, 21:57:27
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: labaratuvar kalite kontrol programı  (Okunma Sayısı 7673 defa)
halite
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« : 07 Nisan 2011, 17:12:20 »

acilen labaratuvar ve radyoloji için kalite kontrol programı örneğine ihtiyacım var örneği olan arkadaşlar vars ave paylaşırsa çok sevinirim herkese kolay gelsin

feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2011, 20:06:24 »

laboratuar kalite kontrol programı derken burada bir yanlış anlaşılma  var gibime  geliyor. laboratuar kalite kontrol programları iç kalite (internal) kalite ve dış kalite (eksternal kalite) olarak yapılır.

İç kalite günlük olarak sizin laboratuarınızda cihazlarınıza kontrol solüsyonu vererek yaptığınız çalışmadır. Kayıtlarını düzenli saklamanız gerekir.

Eksternal kalite ise laboratuarınızın dışarıdan bir laboratuar  tarafındna kontrolüdür. Ha bu da her ömnüne gelen lab. tarafından olmaz. Bu sistemde size belli başlı testlerin kontrol solüsyonları gönderilir. Siz çalışır ve sonuçları gönderirsiniz her ay. Onlarda düzenli olarak bunu kontrol ederler. 2 SD standartları içerisinde olup olmadığınızı. Biyokimya, immunoassay v.b. testlerde yapılırç. Ben eksteral kalite olarak KBUD (Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği) tercih ediyorum. 2,5 seneden beri  çalışıyorum.Laboratuarımın durumunu daha iyi anlamamı sağlıyor.
berringız
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2011, 17:15:32 »

merhaba halite:) anladığım kadarıyla genel denetimlerde istenen laboratuvarda yapılan kalite çalışmalarının yer aldığı bir programdan bahsediyorsunuz..bende bu konuda sıkıntılıyım. Kolay gelsin:)
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2011, 17:23:42 Gönderen: zerringız » Logged

"O gün, Odile için yaşam bir bardak çay, birkaç tereyağlı ekmek, taze kaymaktı"Andre Maurois
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.076 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22