24 Haziran 2018, 21:29:57
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ORGANİZASYON ŞEMASI helpppp!!  (Okunma Sayısı 11383 defa)
kuark
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 17 Aralık 2010, 11:37:41 »

4 seneye yakın bir zamandır farklı firmalarda  kalite yönetim sorumlusu olarak çalışıyorum. Şu an ise yeni  bir tasarım ofisinde sistem kurmaya başladım.
ilk olarak organizasyon şeması , görev tanımları, kalite politikası, hedefler, planlar, kek, prosedürler şeklinde bir plan izlemeyi düşünüyorum.

Fakat şöyle bir problemim var, organizasyon şeması oluşturamıyorum. çünkü şirket 3 ortaklı, fakatbirbiri ile alakalı işler yapan iki şirketleri var. şu an ben organizasyon şemasını oluştumam için benim bulunduğum şirketin ssk çizelgesine bakıp, ortaklığı hiç karıştırmayıp mı hareket etmem gerekiyor.
durum biraz karışık ifadede edememiş olabilirim.,

Özetle organizayon şeması oluşturmak için ortaklık, şirketin sahibi, ssk çizelgesinde bulunan personel arasında ilişki nedir? Net bilgiye sahip olan yazsın lütfennn...
Teşekkür ederimm şimdidennn.

Sepulchrum
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2010, 13:59:31 »

Sayın Arkadaşım;

Öncelikle temel ayrım noktasında bir bilginin üzerinden geçmekte fayda var.

Org. Şem. İşletmenin yapısını bir bütün olarak gösteren ve departmanlar arasındaki ilişkileri ve hiyararşiyi, tamamlayıcı bir düzen içinde göz önüne alan bir grafiktir.
SSK çizelgesi ise ilgili tüzel kişilikte faaliyet gösteren çalışanların iş kanunu ve SGK kanunu kapsamında yükümlülükleri ile alakalı ve prim mali kapsamlıdır.

SGK çizelgesine uymanız 2 ayrı tüzel kişilikten bahsettiğinize göre kanımca hata oluşabilir. Bunun nedeni diğer firmadaki bir yetkilinin burada bir göreve sahip olması ihtimali veya yönetsel etkinliğidir. Ancak her halükarda diğer firmanın organizasyon yapısı ile bu firmayı ilişkilendirmeniz yerine pozisyonu ilişkilendirebilirsiniz.

Benim düşünceme göre şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

TKY kapsamında prosesleri gözden geçirerek etkileşim şemasını ve iş akışını netleştirin. Böylelikle pozisyonların hangilerinin temel anlamda etkileşimde olduğu ortaya çıkınca zaten organizasyon şemasının hiyerarşiside ortaya çıkacaktır. Diğer firmanın tasarım sorumlusu burada örneğin "Strateji Geliştirme" departmanının başında olabilir. Ki ileride bu size görev tanımı ve yetkinliklerde fayda sağlayacaktır.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Yorumumda geliştirilmesi ya da gözden geçirilmesi bir nokta varsa belirtirseniz sevinirim. Değerlendirmem de atladığım bir nokta olabilir.

Saygılar.

* Org._THemasy_Oneri.xls (27 KB - Yükleme: 456 kez.)
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2010, 14:01:11 Gönderen: Sepulchrum » Logged
kuark
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2010, 13:24:12 »

Öncelikli detaylı olarak açıklama yaptığınız için çok teşekkür ederim.

Benim asıl problemim şu ki.  Bir A firması var, distribütörlük ve distribütörlüğünü yaptığı  malzeme ile ilgili danışmanlık hizmeti yapıyor. Bu A firması şirket sahibi ve Satış elemanlarından oluşuyor.Toplam 6 kişiik bir ekip.Bu A  Firma sahibi yanindaki 2 satış elemanıyla ortak olarak ikinci bir B firması kuruyor. Bu B firmasında ortaklık oranı; A firması şirket sahibi %50, diğer iki kişi ise %25 lik paya sahip. Bu B firmasının faaliyet konusu ise A firmasının yurtdışından getirdiği malzemeyi kullanarak ürün geliştirmek ve satmak.

Yani iki firma çalışmaları içiçe geçmiş durumda. Tek bir organizasyonda gösterebiliyorum fakat yasal olarak iki ayrı şirket mevcut.  Fakat böyle tek organizzasyon şeması gerçeği yansıtıyor fakat nihayetinde sözkonusu  iki firma var. içime böylede sinmedi. Ayrıca şemanın üst bilgisinde  isim olarak hangi firmanın adını kullancağım ? A firmasının adı  AZI DİSTRİBİTÖR,  B firmasının adı AZI  TASARIM. iki ayrı organizasyon şeması yaptığımdada gerçeği yansıtmıyor. Çünkü her iki firmadabirbirine yardım ediyor elamanlar iki firmanın işinide yapıyor.

Genel müdür  : satış ve pazarlama direktörü : Satış elemanları
                           :   İş geliştirme direktörü
                           :   Tasarım direktörü : Tasarım elemanları
                           :   İdari İşler sorumlusu
                           : Kalite Yönetin Sorumlusu

En son yukaru-ıdaki gibi bir şema hazırladım fakat iki şirketin de toplamı oluyorrr:(
 Bir yanlışlık var ama neredeee?

hakantan87
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2011, 13:09:47 »

Eğer yaptığın tasarıyı excel olarak gönderirsen ben incelerim. Sana etkleşimli bir şema çıkarma konusunda yardımcı olabilirim. Böylesi daha reel olur.Kolay gelsin.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.124 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22