29 Kasım 2014, 09:34:33
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: risk analizi  (Okunma Sayısı 11550 defa)
ysm
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : 30 Mayıs 2012, 11:21:56 »

Sponsor Reklamlar

kolay gelsin

* Yatan_Hasta_Katlary_Risk_Dedherlendirme.pdf (151.05 KB - Yükleme: 223 kez.)

LABORANT-2
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #16 : 31 Mayıs 2012, 12:30:29 »

Elinize sağlık.Emeğe saygım sonsuz
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : 01 Haziran 2012, 15:19:19 »

RİSK ANALİZİ;

4857 Sayılı İş Kanunu' nun 78.maddesine dayanılarak çıkarılmış olan yönetmeliklerde işveren, işyerinde risk
değerlendirmesi yapılmasından sorumlu tutulmuştur.İşveren kurumunda olan riskleri belirlemeli ve belli bir plan dahilinde izlemeli ve riski azaltıcı önlemler almalıdır.

Risk analizinde amaç sadece riskleri belirlemek değildir, riskleri sınıflandırmak ve yüksek risklerin derecesi düşürmektiir.Risk analizi formunda sadece tehlikeleri belirlemek yeterli değildir. Bu risklerin derecesi, almanız gereken önlemler ve aldığınız önlemler belirli olmalıdır. Ayrıca bu önlemler ile beraber risklerin hangi dereceye düştüğünüzzü belirtmelisiniz. Belirli aralıklarla risklerinizi yeniden belirlemeniz ve kontrol etmeniz gerekir.

Ekte profosyonel bir risk analizi frmu vardır. Risk analizi kolay bir şey değildir. Belli bir eğitim, tecrübe gerektirir. Ayrıca işleyişi de iyi bilmeniz  gerekir.

* risk_aalizi_formu.xls (242 KB - Yükleme: 289 kez.)
şişkonun tayı
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : 06 Haziran 2012, 05:36:05 »

risk analiz ve değerlendirme ile ilgili çalışmalar pdf olduklarından dolayı açılmıyor arkadaşlar. benim de bu konuyla alakalı yardıma ihtiyacım var. Biz değerlendirilen hastanelerden biriyiz. Risk analizlerimi yaptım fakat daha ayrıntılı değerlendirme istediler. Her bölüm için ayrı ayrı değerlendirme yapmam gerekiyor bir örnek olması gerekli. Aslında bu konuyla alakalı olarak İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi alan kişilerden de yardım alınması gerektiğini düşünüyorum açıkçası
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : 16 Haziran 2012, 12:21:44 »

Risk değerlendirme konusu  aslında Sağlık Bakanlığının hatalı bir uygulaması. Risk analizi kolay bir şey değl. üzerinde çalışıması gereken bir konu ve en önemlisi tecrübe sahibi olmak gerekir.

Ben kendi hastaneminki ni profosyonel bir iş güvenliği uzmanı ile yaptım1,5 sene oldu ve buna göre de iyileştirmelerde yaptım. Zaten mantığı bu olmalı. Bununla ilgili bir eğitim almadan ne yaparsanız yapın başarılı olamazsınız. ben de iş güvenlğiği uzmanlığı konusunda eğitim almış birisi olarak birinci seneden sonra bu konuda gelişmeye başladım ki, yeni başlayan birisinin başarılı sonuçlar çıkarması çok zor.

şişkonun tayı hangi il ve hangi hastane desem. yolumun geçtiği hastanelerdenseniz ena zından yön gösterebilirim.
ayşegül-2011
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : 23 Ağustos 2012, 07:25:00 »

ARKADAŞLAR MERHABA; 00 01 07 03 01 KODLU ECZANE HİZMETLERİNDE " DEPONUN KOŞULLARINA GÖRE RİSKLER TANIMLANMALIDIR" MADDESİNDE GEÇEN RİSKLERLE İLGİLİ OLARAK ELİNDE DOKÜMAN OLAN VARMI?BİZ ECZANE PROSEDÜRÜ İÇERİSİNDE BAHSETTİK BİRAZ AMA YETERLİ DEĞİL.TABLO BİÇİMİNDE VEYA PLAN ŞEKLİNDE Mİ OLMALI.SİZLER NE TÜR RİSKLER TANIMLADINIZ? PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİZ Smiley
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : 23 Ağustos 2012, 20:54:57 »

Merhaba Ayşegül hanım;

Her kurumun kendine özgü riskleri vardır.Ancak genel itibariyle riskler;

depodan narkotik, ilaç vb. malzeme çalınması
 ortam ısı ve neminin uygun olmaması
ağır yük taşıma nedeniyle personelin zarar görmesi
tehlikeli maddelerden dolayı personelin zarar görmesi
ortamın havalandırmasının uygun olmaması
yangın
ilaçların karışması gibi

Riskleri belirledikten sonra bunların şiddetlerini ve olaslıklarını belirlemek ikinici adımdır. Üçüncğü adım ise alınacak önlemleri belirlemektir. Daha sonra ise izlemek gelir. Bunları bir tablo gibi yapıp izlemek gerekiir.

Gerek iş kanunu gerekse son çıkan İş güvenliği ve işçi sağlığı kanunu ile risk analizleri konusundaki cezai şartlar ağırlaştırılmıştır. Her ay başına 1500 TL gibi.

Sadece kaliteci değil aynı zamand aiş güvenliği uzmanı olduğum için bir örnek çalışmayı paylaşmayı doğru bulmuyorum. Çünkü risk analizleri, bir kurumun namahremidir. *** bir evrak olup, kimseyle paylaşılmaması gerekir. Bu sebepten dolayı da  buraya yüklemiyorum.

Risk analizi profosyonel kişiler tarafından yapılırsa güzel ve doğru sonuçlar verir, kalitecinin işi kolaylaşır. Ancak sağlık sektörü ile ilgili olarak bu işi profosyonel yapacak insan sayısı çok azdır. Kendim pek bu işe girmeyi düşünmem ama isteryen olursa yönlendirebileceğim kişiler vardır.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2012, 20:57:10 Gönderen: feldispat » Logged
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.22 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 NBA - omerguney.com