20 Haziran 2019, 14:51:51
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Rusyada kullanılan beton mix dizayn,kullanılan malzeme boyutu  (Okunma Sayısı 14089 defa)
young_forever
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« : 07 Mart 2011, 13:04:17 »

Merhaba arkadaşlar öncelikle bu yazıya zaman ayırıp okumanız bile çok önemli şimdiden teşekkürler.Yurt dışı tecrübem olarak sadece cezayir ve libya da laboratuar şefliği yaptım.Ordaki malzeme çeşidini kullanımını gradasyon eğrisini v.s yi öğrendimki türkiyeden çok çok değişik bütün bildiklerinizi unutup sıfırdan başlıyorsunuz.

Şimdide bir rusya işim var fakat oraylı ilgili hiçbirşey bilmiyorum.Orda çalışan yada gidip gelmiş arkadaşlar yardımcı olursanız minettar olurum.
 -  Kaç tip agrega kullanılıyor.Hangi oranlarda kullanılıyor?
 -  Ülke standart gradasyon grafiği nedir?( Yani ülkemizdeki gibi standart elek analizi eğrisini baz alıp elek analizi yapıp beton karışım mix dizaynınımı oluşturuyoruz.Yoksa cezayir deki gibi grafikte belirtilen gösterilen ama karışımla hiç alakası olmayan saçma sapan değerler çıkıyor(Ve bunun saçma olduğunu  kendileride bilmiyor ne işe yaramadığını yada yaradığını bile bilmedikleri için dokunmuyorlar Wink  ) ve biz mukavemeti tutturmak için standartın dışına mı çıkıyoruz.
 -  Çimento tipi nedir portland-puzolonik ? 32,5 - 42,4 -  N veya R tipi mevcutmu
 -  Hava sıcaklığı - değerlere düştüğünde tabiki antfriz, kışlık katkı ve hatta kalıp ısıtıcı (ısımak-ocak) kulanıyoruz.Ama rusyada çok ciddi soğuk var.Ekstra başka önlem alınıyormu tellerle trafolarla ısıtma gibi ?

o_guney
Administrator
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2011, 06:04:03 »

Selam,

Bahse konu olan tüm bilgiler, teknik şartnamede mevcuttur. Teknik şartnameyi incelersen, nerede hangi sınıfta betonu kullanacağını ve koruma şartlarını göreceksin. Bir projede Beton sınıfları ve max. dane boyutu, sitatik ve donatı sıklığıyla bağlantılıdır. Bu bilgilere, Dizayn ofis, teknik ofistende ulaşabilirsin.  Rusyada ısıtma sistemi olarak (Kimyasal katkılar ve antifriz dahil) elektrikli ısıtma sistemi (Alüminyum kablolarla beton donatısı sarılır, beton dokümünden sonra elektrik verilerek,  peryodik olarak 60-70 dereceye kadar ısıtılır ve peryodik olarak sogutulur.)  Komple kapatma ve içeriden ısıtma sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kolay gelsin.

“Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur.”
John Ruskin
young_forever
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2011, 15:39:59 »

Öncelikler İlgilenip cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Sorum net anlaşılmadı herhalde Beton bilgileri kullanılan agrega sınıfı v.s. bunların teknik ofiste teknik şartnamede olduğunudu bende biliyorum.İkinci bahsettiğiniz olayıda yani D max - donatı aralığı-paspayı v.s. durumlarına göre beton seçiminide (Gradasyon eğrisinden Beton karışımı)gerek mühendis olsun-gerek tekniker konuyla iligili çalışmış herkes bilir ki ben yıllardır çalışıyorum uzmanlık dalım böyle olacağınıda biliyorum.Benim asıl sorum:

EĞER RUSYADA ÇALIŞMIŞ YADA ÇALIŞAN ARKADAŞ VARSA ORDA ÖRN:( 0-4 ,4-12,12-22 mi yoksa 0-3 ,3-8, 8-15 ,15-25 yoksa ) ne tip agrega kullanıyor.

İkinci olarak Örn:(C25 e karşılık gelen beton sınıfı ki cezayirde bu şekil değilde kullanılan çimentoya göre sınıflar değişirdi B350 gibi) yani beton sınıfları nedir?

Gitmeden önce bilgi sahibi olmak asıl niyetim.İyi günler
technician03
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2011, 01:24:11 »

Merhaba,

Ben moskovada 2 yıl kalite teknikeri olarak çalıştım.Bende bütün bilgiler var ama hard diskim arızalı.En yakın zaman da tamir ettirecegim.GOST full arsivim var.Yardım etmeyi cok isterdim.Su anda Rusya da mısınız?
terry_61
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2012, 18:45:23 »

Rusyada çalışan yok mu hiç ya da çalışmış olan
GOST 7473 elinde olan varmı paylaşabilirmi son sürümü 2010 ...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.079 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22