13 Aralık 2018, 22:48:53
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SAĞLIK KURULUŞLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİİĞİ  (Okunma Sayısı 11956 defa)
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 12 Ocak 2013, 11:20:09 »

6331 Sayılı  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 01 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Sağlık kuruluşlarınında bu süreçte alması gereken önlemler bulunmaktadır.

Bunu yaparken de sistem kurmak amacıyla hareket etmek lazım.Sadece bir iş güveninine para yağdırmakla olmuyor

ve en önemlisi de  bu işi sağlık sektörünü bilmesi lazım.

Yoksa bu sefer de tamamen yanlış yönlendirmeler, hatalı işlemler olur.

Risk analizleri çok önemli olmuş, öyle sağlık bakanlığının istediği gibi değil çalışma bakanlığının istediği gibi olmalı yoksa yasal açıdan sıkıntı yaşanır

alpisilin
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2013, 14:29:06 »

biz de bir uzman bulalım risk analizi yaptıralım dedik ama bulamadık bir ekip oluşturup kendimiz yapalım dedik. pek sağlıklı bişey olmadı ama en azından aldığımız eğitimler ve araştırmalarla hastanenin risk haritasını çıkardık. ekte sunduğum risk analiz formu ile bölümleri gezip riskleri puanladık hiç olmamasından iyidir diyerek çalışmayı tamamladık inşallah olmuştur.

* LST-17_Bolum_bazynda_risk_dedherlendirmesi.docx (53.99 KB - Yükleme: 335 kez.)

Dağ tepesinde bir çam olamazsan

Vadide bir çalı ol.

Fakat, oradaki en iyi küçük çalı sen olmalısın.
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2013, 01:12:00 »

İş güvenliği uzmanı tarafından onaylanması lazım, iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı çalışan temsilcisi

sağlık bakanlığı kabul eder, ama çalışma bakanlığı kabul etmez yüklü para cezası var

siz özel hastanemi devlet hastanesi mi
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2013, 01:12:42 »

inceledim yönetmeliğe uygun değil
alpisilin
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2013, 09:21:10 »

Süleyman bey ben şimdiye kadar devlet hastanesindeydim ama bu hafta itibariyle genel sekreterlikte verimlilik birimine başladım. bunu yapmaktaki amacım sadece mevcut olan riskleri belirlemek ve sayısallaştırmaktı. sizinde çok iyi bildiğiniz gibi kalite üst yönetimin desteğiyle ancak efektif çalışabiliyor ve devlet hastanesi yönetimlerinin kaliteye bakışı malum. ben denetlemelerde varmı diye sorulduğunda işte kalite olarak bu kadarını yapabildik diyebilmek için yaptım. idareden iş güvenliği uzmanı talebim olumsuz sonuçlanınca el yordamıyla bu kadar yapabildim. ne çalışanlara ne de idarecilere bu konunun önemini anlatamadım maalesef. sizden ricam yüklü para cezası var demişsiniz o konuyu biraz açarsanız ben gerekli uyarıları yaparım. bir de iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olmayan hastanelerde nasıl bir yol izlenecek açıklayabilirmisiniz. teşekkür ederim.

Dağ tepesinde bir çam olamazsan

Vadide bir çalı ol.

Fakat, oradaki en iyi küçük çalı sen olmalısın.
HakanB
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2013, 17:14:38 »

Bu kanun yayımlandığı zaman 30 Haziran 2012 de, yürürlüğe gireceği zamana kadar yönetmeliklerle destekleneceği daha ayrıntılı olacağı söyleniyordu ama özeller için geçerli olan 1 Ocak 2013 tarihine kadar herhengi bir yönetmelik çıkmadı bu kanun hakkında. Kamu kurumları ile 50 den az işçi çalıştıran özel kurumların 1 Temmuz 2014 e kadar süresi var(çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfa giren 50 işçi altında personeli olanlar 1 Temmuz 2013) bu kanuna geçmesi için ve zaten 50 ve üzeri işçi çalıştıranların daha önceden de işyeri hekimi ve iş güvenliği çalıştırması gerektiğinden geçiş döneminde pek sıkıntı olmaması gerekir.
Hastaneler açısından Özel hastanelerle kamu hastaneleri arasında  1,5 senelik fark yapmışlar gene ve herzamanki gibi kamunun lehine olmuş ve hastanelerin hepsi çok tehlikeli sınıfa alınmış, çok tehlikeli sınıfta olmasından kaynaklı yeni personel işe girişlerinde artık ağır ve tehlikeli işlerde çalışır raporu olması gerekli ve her yıl bu raporun yenilenmesi gerekiyor. Aynı zamanda çok tehlikeli sınıfta olduğu için A sınıfı işgüvenli uzmanı çalıştırması yada bu sınıfa sahip bir osgb ile anlaşması lazım ve A sınıfı işgüvenliği uzmanı piyasada pek bulunmadığından burada da büyük sıkıntı çıkacaktır. A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulduğunuz zaman zaten risk analizi konusunda pek sıkıntınız olmaz.
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2013, 01:39:49 »

Geçiş döneminde B sınıfı uzmanlar da kabul ediliyor. Ayrıca işe giriş eskiden beri olması gereken bir şey, çünkü ağır ve tehlikeli iş sınıfında.

Risk analizi konusuna gelince burada is güvenliği uzmanı diyor, ama A B C diye bir ayrım yok
HakanB
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2013, 15:07:53 »

Geçiş döneminde B sınıfı uzmanın kabul edildiğini yeni öğrenmiş oldum. İşe girişlerde ağır ve tehlikeli iş raporu olması gereken bir şey ama yapan hastane sayısı çok azdır.

Risk analizi konusunda ise iş güvenliği uzmanı olacak ama hastaneler çok tehlikeli iş kapsamında olduğundan A sınıfı uzman çalışması gerektirdiği için A sınıfı uzmanı bulduğunuzda sıkıntı olmaz demiştim ki,
İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağına Göre:
Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi
MADDE 6 - (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından
gerçekleştirilir. Oluşturulan ekipte aşağıdakiler yer alır:
a) İşveren veya vekili,
b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri
hekimleri,
c) İşyerindeki çalışan temsilcileri,
ç) İşyerindeki destek elemanları,
d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen
çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi
çalışanlar.

demiş.
SELDA.UNER
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2013, 16:41:32 »

Merhabalar,

Risk değerlendirmesi yapmak için genel dökümanları oluşturmaya çalışıyorum,
Özel hastaneler için döküman hazırlayan veya risk değerlendirmesini tamamlayan arkadaşlar var mıdır? örnek çalışma verebilirmisiniz?
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.061 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22