21 Kasım 2019, 07:18:49
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Uygunsuzluklarda bana yardımcı olabilir misiniz?  (Okunma Sayısı 9174 defa)
cyus
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« : 23 Kasım 2010, 16:20:12 »

Selam herkese,

İlk kez ISO 9001 :2008'e yeni geçeceğiz. Lakin 2 tane uygunsuzluk çıktı. Bu uygunsuzlukların soruları şunlar:

1. Kuruluşta süreç etkileşim şemasında belirtilen süreçlerin tanımlanması yeterli olduğuna dair kanıtlar görülemedi.

2. Kuruluşta süreç performans kriterlerinin izlenmesi ve uygulanabilen durumlarda ölçülmesi için uygun metotların uygulandığına dair kanıtlar görülmedi.

Şimdi bana bunları bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2010, 00:01:15 Gönderen: Baldassare » Logged

kalitecikız
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2011, 19:21:25 »

Öncelikle hayırlı olsun diyorum..Bu tarihe kadar uygunsuzluklar düzeltilmiştir zannediyorum.Sadece şunu merak ettim sizi denetlemeye gelen denetçinin adı nedir acaba ?? Çünkü bende aynı dertten muzdaribim..Bulunan uygunsuzluklar ve tarz aynı..Aynı kişi olabilirmi acaba ?? Cevap alabilirsem sevinirim..
toplamkalite
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2011, 21:30:00 »

Denetçinin aynı olmasına gerek yok.. Süreç odaklı bir sistem kurulmuş ama süreçlerde sorun var demek ki ? Forumda güzel örnekler var ..onları inceleyin faydası olacaktır !

Hasan SAĞÇOLAK

ISO 9001 ve ISO/TS 16949   <3   Öğrenecek daha çok şeyim var !
SYSTEM'S
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2011, 21:47:03 »

Denetçi kim olursa olsun bağlı kalınan tek şey standardın ilgili maddeleridir.Dolayısıyla 10 kişide denetlesede bulunacak uygunsuzluk hep aynıdır.Onun için Standardı iyi yorumlamak ve ona göre sistemi oluşturmak en güzelidir.Ben sistemi Puzzle'a benzetirim bir parçanız eksikse resim tamamlanmaz.
1. Kuruluşta süreç etkileşim şemasında belirtilen süreçlerin tanımlanması yeterli olduğuna dair kanıtlar görülemedi.( Süreçlerinizin birbirini nasıl etkilediği ve bu etkileşimin nasıl olduğuna dair sistem içinde net tanımlamaların olmadığını gösterir.Örnek - Kaynak yönetimiyle ilgili süreçlerin tüm sistemi etkilediği halde etkileşim şemasında sınırlı yada kısmi etkiler gibi gösterilmesi)2. Kuruluşta süreç performans kriterlerinin izlenmesi ve uygulanabilen durumlarda ölçülmesi için uygun metotların uygulandığına dair kanıtlar görülmedi.(firmada izlenen ölçülen veya takip edilen hiç bir hedefin süreçlerle alakasının olmadığını gösterir.Örnek Satınalmayla ilgili bir sürecin olması ama tedarikçi performansının ölçülmemesi yada sürecin bunu içermemesi gibi)
toplamkalite
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2011, 00:13:09 »

Bence 1. madde de sanki süreç eksikmiş gibime geldi ?? etkileşim şemasındaki süreç yok sanırım !

Hasan SAĞÇOLAK

ISO 9001 ve ISO/TS 16949   <3   Öğrenecek daha çok şeyim var !
SYSTEM'S
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2011, 00:36:04 »

bencede doğru diyor olabilirsin...tüm sistem birbirini etkiliyor ama bazıları bu şema dışında kalmış olabilir.belkide süreç mantığının çok iyi anlaşılamaması yada etkileşimin eksik anlaşılmasından kaynaklanıyor olabilir...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.128 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22