14 Kasım 2018, 01:42:53
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: VI.ULUSLARARASI SAĞLIKTA PERFORMANS VE KALİTE KONGRESİ  (Okunma Sayısı 10363 defa)
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 05 Mart 2016, 12:03:45 »

VI.ULUSLARARASI SAĞLIKTA PERFORMANS VE KALİTE KONGRESİ ' ne katılan arkadaşlar bu sayfada bilgi paylaşımı  yapara seviniriz

dilara kalite
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2016, 10:58:03 »

arkadaşlar herkese merhabalar. kongreye katılanlardan biriydim. gözlemlerimi özetle aktarayım. yine sormak istediğiniz bir şey olursa seve seve paylaşırım. değerlendirmeler nisan 2016 itibariyle başlıyor bilindiği üzere. genelde değerlendiriciler üzerine yoğunlaşılmış. değerlendirilecek olan bizlere verilecek bir eğitim ya da kurs vb. bir şey yok. sitemlerimiz haklı olarak bu yöndeydi. onlar da bize hak verdiler zaten. direktörlere yönelik eğitim, planımızda var fakat ne zaman olacağı belli değil dediler. açıkçası bizim taleplerimiz ve baskımız doğrultusunda bunu düşünüyorlar ben oyle yorumladım. değerlendirmeler öncesinde hangi konu başlıkları ya da standartlar ile hastanemizde hangi birimlerin değerlendirileceği bizlere belirtilecekmiş. ve indikatörlerden hangisini değerlendirecekleri belirtilecek. örneğin kurumsal hizmetlerden ; kurumsal yapı, kalite yönetimi, doküman yönetimi vb. hasta çalışan odaklı hizm.; hasta deneyimi.  sağlık hizm.; hasta bakımı, ilaç yönetimi, acil servis, ameliyathane. göstergelerden de belirlenenler... gibi... hizmet alanı olarak da örneğin acil servis, klinikler,  laboratuvar, morg vb. tamamiyle örnektir...
kguseda
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #2 : 07 Mart 2016, 12:00:20 »

Merhaba arkadaşlar,
Kongre ile ilgili notlarım aşağıdaki gibidir:
Gösterge Yönetimi maddeleri revize olacak.
Sağlık taramalarının tamamlanma oranı göstergesi zorunlu gösterge olacak.
Kurum kendine ait göstergeler oluşturmalı. (Hastane yapısı, profili, öncelikleri dikkate alınarak)
Klinik göstergeler; klinik kalite rehberleri esas alınarak oluşturulmalı. Eğer bu rehberde olmayan gösterge varsa gösterge yönetimi rehberi dikkate alınmalıdır. Klinik bazlı göstergelerde SUT ve ICD-10 kodlarının doğru girilmesi gerekli.
SİYÖS (Sağlıkta İndikatör Yönetim Sistemi); Nisan ayı itibariyle bölüm bazlı göstergelerin girişinin yapılacağı sistem.
Onam formu; hekim ve hemşire dışında kimse onam formu imzalatmamalıdır. Onam formunun kopyası hastaya verilmelidir.
Kalite birimi çalışanları tarafından alınması gereken eğitimler Bakanlık tarafından düzenlenecek. Henüz böyle bir eğitim olmadığı için, denetimde eksiklik kabul edilmeyecek.
Memnuniyet anketleri; her bir soru kendi içinde değerlendirilmeli, bu nedenle genel memnuniyet oranı verilmiyor. KKS (Kurumsal Kalite Sistemi) üzerinde, görüş ve öneriler bölümünün doldurulması zorunlu değil.
Yoğun bakım seviyesine bakılmaksızın mortalite oranı hesaplama, skorlama yapılmalı.
Güvenlik Raporlama Sistemi; eğer hasta düşmesi ve iş kazaları için ayrı bir form varsa, GRS formunun ayrıca doldurulmasına gerek yok.

İyi çalışmalar dilerim.
esra-eqc
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2016, 12:18:19 »

Arkadaşlar merhaba
palyatif bakım ünitesi olmayan hastanelerde Hekim tarafından değerlendirilen hastanın değerlendirme sonucunda palyatif bakım hizmeti alması uygun görülen hastanın yönlendirilmesi isteniyor.Örneğin ilinizdeki bir palyatif bakım merkezine hastanızın yönlendirilmesi gibi.Bu durumda talimatlarınıza bu konuyla ilgili atıfta bulunmanız gerecek
nisann36
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2016, 16:07:58 »

paylaşımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar Smiley
mmmat
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2016, 17:20:37 »

Teşekkürler paylaşımlar için, gidemeyenler için paylaşımların devamı dileğiyle
uzra
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2016, 21:03:45 »

mortalite orani basamaga bakilmaksizin yapilacak ancak tahmini mortalite 1.basamak yenidogan icin uygun olmuyor.bu durumda ne yapmali....ayrica nutrisyonla ilgili verimlilik derkiNR 2002 formunu arastirma hast.kullanacak...ancak kalitede her hastada kullanilsin diyor ne yapmali....klinik gostergelere alt gosterge ekliyemiyorum bulamiyorum yardim lutfen
CANANN
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2016, 22:44:17 »

mortalite oranı evet yoğun bakım seviyeniz 2. eviye ve siz 3. seviye yoğun bakım hastası izliyorsanız değerelendirebilirsiniz kan gazı takibi yapmadığınız hastada tahmini mortalite oranını ve hastalık şiddeti skorlama sistemini kullanamazsınızki buna hekimlerin karar vermesi gerektiği söylenildi. nutrisyonla ilgili bir rehber yayınlanacak
CANANN
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2016, 22:51:05 »

arkadaşlar değerlendirici saha çalışmasında ;
Kurumsal Yapı
Kalite Yönetimi
Doküman Yönetimi
Risk Yönetimi
Güvenlik Raporlama Sistemi
Sağlıklı Çalışma Yaşamı
Hasta Deneyimi
Hasta Bakımı
İlaç Yönetimi
Enfeksiyonların Kontrolü ve Önlenmesi
Patoloji Laboratuvarı.. standartlarını değerlendirmiştik sanırım yine buna yakın bölümler değerlendirilir.
Acil Servis
CANANN
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2016, 22:53:56 »

hasta dosyası uzerinde düzeletmeler yapmak (sahteciliğe giriyor )hata yapmaktan daha fazla suç teşkil ettiği söyledi hatta meslekten men cezasına kadar gidiyor. ihmal sucu ise ertenebiliyor dedi konuyu anlatan hukukçu
ELİF BİLGE
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2016, 10:47:12 »

CANAN HANIM; hasta dosyası uzerinde düzeletmeler yapmak yazmışsınız. örnek verirmisiniz ne gibi düzenlemeyi anlatmaya çalıştığınızı ???teşekkür ederim .
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : 08 Mart 2016, 11:11:50 »

Sağlık Bakanlığı Kalite ve Akreditasyon Dairesinde ilk çekirdek ekipten çok kişi kalmadı , ilk ekip çok çalışmış ve sistemi kurmuştu. O zamanlar da her sene hem özel hastaneler hem de kamu hastaneleri için eğitimler verilirki , ne zamanki ekip değişmeye başladı o zaman o eski hava kayboldu. Denetleme olacağız ama bir çok konu muallakta. Bir de değerlendirme deniliyor ama , yönetim sistemlerinde amaç sistemi iyileştirmeddir, ne yazık ki sağlık bakanlığı denetlemelerinden sonra bir çok özel kurumda kalite direktörleri değişiyor, kamu da sorun yaşanıyor. Denetlemeler sadece puan amaçlı denetlemeden çıkıp sistemi iyileştirici denetlemeler olmalıdır diye düşünüyorum.
_burakk_
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : 08 Mart 2016, 13:25:40 »

CANAN HANIM; hasta dosyası uzerinde düzeletmeler yapmak yazmışsınız. örnek verirmisiniz ne gibi düzenlemeyi anlatmaya çalıştığınızı ???teşekkür ederim .

Gerçek bilgileri  değiştirmek,dosya üzerinde tahrifat yapmak.(yalan ,yanlış bilgiler vermek)..Günlük hayatta  da böyle,evrak üzerinde tahrifat sahtecilik..

Hukuki bir konu.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2016, 13:34:12 Gönderen: _burakk_ » Logged
kguseda
Etkin Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2016, 13:37:03 »

Kongrede sorulan sorulara genel ve üstü kapalı cevaplar verildi. Hazırlayan ekip böyle ise değerlendiricilerin inisiyatifine kalıyor herşey. Israrlı bir şekilde Nisan ayında denetimlerin başlayacağını söylüyorlar.
SKS 5 ile ilgili de eğitim planladıklarını; standartlarda ve rehberlerde bazı revizyon yapacaklarını, ayrıca yeni rehberler de yayınlayacaklarını söylediler. Böyle bir durumdayken hala denetim olacağı konusunda net bir tavırları var.

Allah hepimize kolaylık versin.
feldispat
Moderatör
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2016, 14:58:03 »

Zamanında sorularınız için bir mail vermişlerdi bu adrese mail atın en geç 2 hafta içinde dönülecektir diye o zamanda dönülmemişti,

Benim bir personelim gitti kongreye, sevinmişti son gün oturumda sorularımıza cevap verirler diye. Bende dedim ki son gün kü oturumda genel müdür, genel müdür yardımcısı vb. kalmaz , size verecekleri cevaplar da yuvarlak ve bağlayıcı olma demiştim. tam dediğim gibi olmuş yine
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Bu Sayfa 0.077 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu S 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22