Mühendislik Nedir?
Mühendislik bilim ve matematiksel prensipleri, tecrübe, karar ve ortak fikirleri kullanarak insana faydalı ürünler ortaya koyma sanatıdır. Mühendisler, köprüler, tıbbi teçhizatlar, zehirli atıkları temizleme yolları ve toplu taşıma sistemleri tasarlar. Bir başka deyişle mühendislik, belirli bir ihtiyacı karşılamak için gerekli teknik ürün ve sistemi üretme sürecidir.
Mühendislikte çeşitli seçenekler mevcuttur. Mesela araştırma, tasarım, analiz etme, geliştirme, test etme ve pazarlama gibi. Eğer yeni şeyler keşfetmeye ilgi duyuyorsanız, kariyer olarak araştırma mühendisliğini düşünebilirsiniz. Hayal gücü ve yaratıcılığa sahip iseniz, tasarım mühendisliği size daha uygundur. Analitik mühendislikteki çalışmalar çoğunlukla matematik ve fen derslerine benzer. Laboratuar çalışmalarını ve deney yapmayı seviyorsanız geliştirme mühendisliğini tercih edebilirsiniz. En önemli beş alan: Kimya, inşaat, elektrik, endüstri ve makine mühendislikleridir. Ayrıca başka branşlar da mevcuttur. Uzay, okyanus, nükleer, biyomedikal ve çevre mühendislikleri gibi.

Kime mühendis denir, kimler mühendis olabilir, mühendisliğin belirgin özellikleri nelerdir?


a-Bir mühendisi pratik olarak şöyle tarif edebiliriz. Mühendis içinde bulunduğu kuruma pozitif ivme kazandıran insandır. Örnek olarak, ayda 1000 soğutucu üreten bir kuruluş çatısı altına giren mühendis üretimi 1100 e 1200 e çıkartmayı hedef olarak benimseyip başarmalıdır. Ücretini de bu üretim artışından pay olarak almalıdır.
b-Mühendis kendine güveni tam, cesur insan demektir. Kararsız ve zayıf karakterli insanlar iyi bir mühendislik eğitimi alsa bile uygulamada asla başarılı olamazlar.
c- Mühendis demek, mühendisliğin sembolü olan cetvelden daha düzgün insan demektir. Asla yalan söyleyip demagoji yapmaz. Yalan söyleyip demagoji yapanlar asla ühendislik
yapamazlar.
d- Mühendisler sürekli olarak büyük yatırım projelerinde karar mercii olduklarından ulusal çıkarları daima her türlü çıkarın üstünde tutarlar. Sorumluluğu altındaki projelere ilgi duyan kurumların özel ilgi alakalarını şiddetle ret eder.
e- Mühendisler riski severler ve risk ile birlikte yaşamayı bir yaşam biçimi olarak kabul ederler. Cephedeki bir asker gibi kendini, ulusunun yapmış olduğu teknolojik bağımsızlık savaşının bir cephe komutanı olarak görür.
f-Mühendisler kendi mesleklerini daima politik ve siyasi tartışmalardan uzak tutar. Siyasi kamplaşmalardan uzak durup, bir geniş cephe içinde ulusunun teknolojik bağımsızlık savaşı içinde yerini alır. Uygulamalarında asla partizanca davranmaz ve partizanca yapılan baskılara da boyun eğmez.
g-Mühendisler yüksek ücret bile teklif edilse sabit bir ücrete bağlı kalıp çalışmaz. Ücretini çatısı altında çalıştığı kuruma sağladığı üretim artışından hakkı olarak, yani payını alır. Dolayısıyla asla bir mühendisin ücretine sınır konamaz. Üretimi artırdığı oranda yüksek payı hakkı olarak alır.
h- Mühendisler makinelerden ziyade insanların sevk idaresinden sorumlu oldukları için insanlar ile iyi iletişim içinde olup toplumcu ve ulusçu anlayışa sahip olmalıdırlar.
i-Mühendis ulusuna ve topluma daha faydalı olabilmek için mevcut kurumlarda iş bulamaz ise kendi işini kendi kurmalıdır. Bu konuda kimseye yük olmamalıdır. Hele devlete hiç yük olmamalıdır. En basitinden kerpiç kesip ulusal üretime katkıda bulunmalıdır.

Yorumlar (11)add
...
Yorumu Yazan şifa , Nisan 05, 2010
güzel bir sunum işime yaradı teşkur.........
...
Yorumu Yazan ASLIHAN , Nisan 05, 2010
tamamen okumadım.ama birazda olsa işime yaradı.yardımızın için saolun.tesekkürler...
...
Yorumu Yazan tAHSİN , Mayıs 07, 2010
Çalışma şartlarının gerçeklerini anlatarak Mühendisligin anlamı ve çalışma hayatında beklentilerin neler oldugunu,bilhassa gençlere yönelik tavsiyeler olarak, dogru bir anlatım olmuş.Teşekkür ederim
...
Yorumu Yazan Hasan Kaya , Eylül 27, 2010
Yazınız gerçekten harika..

Ben de yeni mezun makina mühendisi olarak şunu eklemek isterim:Mühendis daha önceden edindiği bilgi birikimi ve tecrübeyi referans alarak olayları çözüme kavuşturan ve tıkanan çözüm yollarını açan kişidir.Yani kısaca ÇÖZÜM İNSANIDIR.Problemi çözüp içinde bulunduğu durumda görev aldığı kuruluş vb. ne varsa daha iyiye ve ileriye götüren kişidir.
...
Yorumu Yazan _ex-por_xD:))))))))))))) , Aralık 02, 2010
tşk ederim gerçekten güzelmiş çok işime yaradı sağolun
...
Yorumu Yazan MÜRSEL TEKİN , Aralık 06, 2010
yani tebrik ediyorum, bu kadar güzel açıklanabilir mühendislik,helal olsun arkadaşım.
...
Yorumu Yazan burcu doğan , Mart 16, 2011
çok güzel...!
...
Yorumu Yazan Timur Can Dericioglu , Aralık 21, 2011
Yazınız çok güzel olmuş. Bu devirde mühendislik nedir bilmeden mezun olan insanlar var bu çok üzücü. Teşekkürler
...
Yorumu Yazan feyyaz şimsek , Şubat 06, 2012
23 senelik mühendisim böyle doğru ve bu kadar farklı bir yaklaşım görmedim. 5 yılımı özel sektörde gerisini devlette geçirdim. Keşke dediğin gibi "devlete millete yük olmayıp" kendi işimi kurup ya da özelde devam etseydim. Ama iş işten geçti maalesef. Doğru yazmışsın kardeşim ama en son paragraf hepsinden doğu olmuş. Eline gönlüne sağlık. Bir mühendis gerçekende bu vasıflara sahip olmalı
...
Yorumu Yazan jane , Nisan 05, 2012
ben de yeni mezun oldum herkesin okumasını tavsiye ederm. ben tesarım Mühendisi oldum darısı tüm gençLerin ßşına :D :)))
...
Yorumu Yazan ecitah , Ağustos 27, 2013
Gıda'nın mühendislik dışında tutulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.
Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 
S  0  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 - NBA - NBA Forum
Reklam Gizlilik Politikası