Su İzolasyonı ve İlgili Malzemeler

Yapılarda su izolasyonı, suyun veya nemin yapı içine girmesine veya yapı elemanlarını sürekli bir biçimde etkileyerek teknik ve görsel olarak bozmasına engel olmak amacıyla uygulanır. Bu bozulmalardan en sık karşılaşılanı özellikle bodrum katlarda zemin içerisinde mevcut olan suyun temel duvarlarından veya zemin plağından sızarak bina içerisinden rutubete yol açmasıdır. Su izolasyonını kabaca şu gruplara ayırmak mümkündür:

  • Topraktan yükselen neme karşı zemin plağının yatay düzlemde yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs. ile)
  • Duvarların topraktan yükselen neme karşı yatay düzlemde yalıtılması (duvar bariyeri vs.)
  • Zemin seviyesinin altında kalan duvarlara yatay düzlemde etki eden suyun düşey yöndeki elemanlarla yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs. ile)


Su izolasyonını ülkemizde yaygın olduğu üzere sadece bitümlü boyalarla yapmak artık uluslararası standartlara göre yeterli bulunmamaktadır. İdeal bir su izolasyonı yeterli kalınlıktaki bitümlü örtünün ek olarak HDPE ( Yüksek yoğunluklu Polietilen) den mamul drenaj levhaları ile ek olarak toprak basıncı ve oturmalara karşı korunması ile elde edilir.
Drenaj levhası ayrıca Grobeton yerine alternatif olarak kullanılarak hem zemin plağının yükselen neme karşı korunmasını, hem de Grobetondan ucuz olması ve hızlı döşenmesi sebebiyle maliyetlerin düşürülmesini sağlar.
 

  • Su İzolasyonı konusunda yürürlükte olan Standartlardan bazıları:
    • TS 3113, 3128, 3440, 3559, 3647, 6571, 6572
    • DIN 18195
Yorumlar (2)add
...
Yorumu Yazan Mücahit Hayır , Nisan 24, 2010
1) Yazıda geçen Standart ve normların isimlerini yazarsanız iyi olur.
2) İzolasyonu bir bütün olarak ele alıp, devamında sadece su izolasyonunda bahsedip, ısı, gürültü ve toplam izolasyon yönetimimden de bahsetmemek olmaz...
...
Yorumu Yazan KaliteKontrol.Org , Mayıs 04, 2010
http://www.kalitekontrol.org/izolasyon/ bölümünden bahsettiğiniz İzolasyon türleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz..
Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 
< Önceki
S  0  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 - NBA - NBA Forum
Reklam Gizlilik Politikası